Odzyskiwanie danych z dysku HDD – co warto wiedzieć?

Dyski twarde HDD na całym świecie przechowują niewyobrażalne ilości danych. Też zapewne masz ich kilka w swoim domu lub w biurze, na których trzymasz cenne informacje. Wszystko w swoim czasie ulega jednak zużyciu lub uszkodzeniu. Dowiedź się, jak i co możesz zrobić, aby odzyskiwanie danych z dysku HDD było możliwe. Czytaj dalej!

Dysk twardy (HDD) — co to jest i jaką ma budowę?

Budowa dysku twardego

Dyski twarde przede wszystkim składają się z namagnesowanych talerzy, na których zapisywane są informacje. W zależności od szybkości obracania się talerzy, nasz komputer może zapisywać dane szybciej lub wolniej. Każdy dysk posiada głowicę zapisu, jak i odczytu, która pozwala za pomocą kodu binarnego, zarejestrować dane na talerzu.

Głowice umieszczone są na ruchomych ramionach i ustawiane w zależności, z jakiego cylindra głowica ma odczytać dane. Wszystkimi ramionami zarządza cewka poprzez regulowanie przepływu prądu. Cały dysk musi być zamknięty w szczelnej obudowie, z odpowiednimi filtrami, jak i otworami regulującymi ciepło oraz ciśnienie wewnątrz.

Odzyskiwanie danych z dysku HDD — kiedy możemy Ci pomóc?

Dane zgromadzone na dyskach twardych jest ciężko odzyskać, jednak wszystko zależy od sytuacji. Lepiej od razu oddać go wyszkolonym w tej dziecinie fachowcom, niż brać się za naprawę samodzielnie. Dane z dysków odzyskamy w przypadku:

Straciłeś dane z dysku? W FORTIS Recovery postaramy się pomóc niezależnie od sytuacji. Zdajemy sobie sprawę, że dane na dyskach są ważne dla klienta. Odzyskanie ich jest naszym priorytetem. Posiadamy wykwalifikowanych pracowników, którzy codziennie mierzą się z takimi problemami. Zobacz, dlaczego warto korzystać z naszych usług.

Cennik odzyskiwania danych

Posiadamy konkurencyjne ceny, które nas wyróżniają, jak i bardzo dobre opinie klientów, świadczące o bardzo dobrze i rzetelnie wykonanej pracy. Jednakże by móc dokładnie określić cenę usługi, bez naciągania Cię na niepotrzebne koszty, proces odzyskiwania danych rozpoczynamy zawsze od wykonania ekspertyzy, na podstawie której dobieramy najtańszą i najbardziej skuteczną metodę odzyskiwania danych w Twoim przypadku. Zobacz, ile to kosztuje w przypadku uszkodzeń:

  • logicznych – od 500 zł,
  • elektronicznych – od 500 zł,
  • mechanicznych – od 900 zł.

Pamiętaj, że do płatności dochodzi jedynie w przypadku, gdy uda nam się odzyskać dane!

Przyczyny uszkodzeń dysków twardych

Zrozumienie przyczyny uszkodzenia naszego nośnika pozwoli nam w przyszłości zaoszczędzić pieniądze. Wyróżniamy trzy kategorie uszkodzeń:

  1. Uszkodzenia logiczne, dysk fizycznie jest całkowicie sprawny, lecz powodem może być format partycji, usunięcie danych z dysku, wirus komputerowy, czy też niepoprawne działanie oprogramowania.
  2. Uszkodzenia mechaniczne, dyski HDD, są bardzo delikatne, każdy wstrząs upadek może uszkodzić głowice, talerze i ogólnie wszystkie podzespoły wewnętrzne. Bardzo poważne uszkodzenie mechaniczne nie pozwoli nam odzyskać danych.
  3. Uszkodzenia elektroniczne, mogą być spowodowane przepięciem w komputerze, źle dobranym zasilaczem, jak i wyładowaniami atmosferycznymi.

Odzyskiwanie danych z dysku HDD po formacie

Sformatowałeś cały komputer, żeby po prostu wyczyść komputer i zacząć na świeżym systemie, ale zapomniałeś o ważnym pliku, który znajdował się na Pulpicie? Nic straconego, możemy odzyskać praktycznie wszystkie dane jakie znajdowały się na dysku przed jego sformatowaniem! Możesz podjąć się samodzielnej próby odzyskania danych wykorzystując płatne i bezpłatne programy do odzyskiwania danych, jednakże pamiętaj, iż każda nieumiejętna próba odzyskiwania danych może doprowadzić do sytuacji, gdy tych danych nie będziemy już w stanie odzyskać. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni czy sobie z tym poradzimy, to warto oddać taki sprzęt w ręce naszych profesjonalistów, którzy z pewnością i bez ryzyka odzyskają wszystkie dane. Jesteś ciekaw jak wygląda więc odzyskiwanie danych po formatowaniu dysku HDD? Zapoznaj się z tym artykułem.

Usunięte dane czy usunięta partycja — co z Twoimi danymi?

Nowy dysk, który podłączamy do komputera, zazwyczaj zawsze dzielimy na partycje. Najczęściej jest to osobne miejsce na system, żeby go zbytnio nie obciążać, a reszta miejsca wolnego jest do naszego prywatnego użytku. Jeśli jednak napotkamy się na problem, gdy nie możemy znaleźć naszej partycji, to tak naprawdę problemów może być dużo więcej. Wbrew pozorom nasze dane dalej znajdują się, tam gdzie powinny – dlatego też, jesteśmy w stanie zaoferować Ci usługę jaką jest odzyskiwanie usuniętych danych z dysku HDD. Ważne jest natomiast to, aby zaprzestać korzystania z dysku. Używając komputera, dysk może nadpisać nasze dane, które były dla nas ważne i w rezultacie część z nich lub całość może okazać się już nie nie do odzyskania.

Odzyskiwanie danych z dysku HDD usuniętych przez błędy logiczne, spowodowane nieprawidłową pracą oprogramowania

Uszkodzenie logiczne nośnika, spowodowane są zazwyczaj wirusami, nieprawidłową pracą oprogramowania lub błędami użytkownika. Nasz dysk jest fizycznie sprawy, więc nie ma się co martwić o uszkodzenie elementów wewnętrznych.

Panuje mylne przekonanie, że błędy logiczne należą do tych najłatwiejszych do usunięcia. Często użytkownicy na własną rękę próbują uporać się programami dostępnymi w sieci. Działania te często prowadzą do całkowitego zamazania danych. Raz nadpisanych plików już nie da się odzyskać.

Problem z dyskiem twardym? Objawy uszkodzeń mechanicznych

Jeśli nasz komputer zaczyna coraz wolniej działa, występuje problem z otwieraniem aplikacji, czy co gorsza, samowolnie się resetuje, problemy te mogą wskazywać na uszkodzenie dysku twardego. Gdy słyszymy, że nasz dysk wydaje dziwne dźwięki typu klikanie, stukanie, zgrzytanie, z pewnością możemy stwierdzić uszkodzenie mechaniczne. Niezwłocznie musimy odłączyć komputer od zasilania, ponieważ dalsza praca uszkodzi nasz nośnik jeszcze bardziej i odzyskanie całości danych będzie niemożliwe. Odłączając komputer od zasilania po prostu zminimalizujemy straty.

Odzyskanie danych z dysku po upadku

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że upadek nośnika nawet z niewielkiej wysokości, może zakończyć się utratą danych. Najgorszą rzeczą, jaką można w tej sytuacji zrobić to podłączyć komputer, czy też laptop do prądu i sprawdzić, czy działa. Dysk może będzie działać, ale nie potrwa to zbyt długo. Jeśli dysk działa i już włączyliśmy komputer, możemy zrobić szybko kopię zapasową.

Jednak, oddając działający dysk do nas, poniesione koszty będą niewielkie w porównaniu do tego, jeśli Twój dysk za tydzień przestanie działać. Nasze dane są bardzo ważne, dlatego gdy tylko zauważysz dziwną pracę dysku po upadku, zalecamy oddanie go do naszej firmy.

W większości przypadków wszystkie dane są do odratowania

Więcej informacji o odzyskiwaniu danych z dysku po upadku przeczytasz na naszym blogu w tym artykule.

Odzyskanie danych po zalaniu — jak możemy Ci pomoc?

Odzyskanie informacji z nośnika po zalaniu nie jest niemożliwe. Jednak tak jak w przypadku upadku, kluczowe jest tutaj zachowanie użytkownika. Nie należy osuszać dysku, ponieważ mogą wytrącić się substancje, które uszkodzą nasz nośnik jeszcze bardziej. FORTIS Recovery zajmuje się tym profesjonalnie. Ważne dane są bezcenne, dlatego nie powinniśmy działać na własną rękę w przypadku tak poważnej awarii. Czas jest tutaj kluczowym czynnikiem, łatwiej jest odzyskać dane z mokrego nośnika, ponieważ gdy woda czy też inna substancja już przyschnie do elementów nośnika, będzie to dużo cięższe. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule dot. odzyskiwania danych z dysku po zalaniu.

Twój dysk wydaje niestandardowe dźwięki – czy da się odzyskać dane?

Gdy podczas użytkowania naszego komputera lub laptopa, usłyszymy nieprzyjemny dźwięk klikania czy też zgrzytania, jak najszybciej powinniśmy zgrać dane na osobny nośnik. Takie objawy świadczą o uszkodzonej głowicy lub jednym z jej elementów. 

Dysk należy oddać do naprawy, ponieważ w niedługim czasie uległby całkowitemu uszkodzeniu. Wszystkie te objawy mogą być spowodowane urządzeniem mechanicznym, lub po prostu nasz dysk ulega zużyciu. Ale nie martw się – odzyskiwanie danych z dysku a uszkodzone głowice jest możliwe!

Odzyskanie szyfrowanych danych z dysku twardego — odszyfrowanie danych

Każdy z nas słyszał o atakach hakerskich. Przestępcy blokują dostęp do komputera i danych – nie pomaga reset ani format. Co robić? Co się stało? Prawdopodobnie Twój komputer został zainfekowany oprogramowaniem typu ransomware – to rodzaj złośliwego oprogramowania, które szyfruje wybrane pliki na dysku twardym lub całą jego zawartość, aby wymusić na ofierze ataku zapłatę okupu.

To może spotkać każdego z nas! Jak zareagować i odzyskać dane? Pod żadnym pozorem nie płać okupu! Dlaczego? Zostałeś już namierzony przez hakera, a Twoja maszyna jest zainfekowana. Dane zostaną przywrócone tylko na chwilę, lub wcale, a Ty z czasem padał ofiarą coraz częstszych ataków – z tym, że cena okupu będzie jeszcze wyższa. Jedna opcja to usunięcie złośliwego wirusa.

Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Skontaktuj się z nami! Wiemy, jak odszyfrować dane z Twojego komputera!

Kiedy trzeba zrobić kopię zapasową danych?

Bezpieczeństwo naszych plików jest dla nas priorytetową sprawą. Jednak wielu użytkowników całkowicie zapomina o robieniu kopii zapasowych. Podzespoły w komputerze ulegają zużyciu, jak i mogą ulec uszkodzeniu poprzez wyładowania atmosferyczne, zalanie czy też wstrząsy. Backup powinien być nawykiem każdej osoby pracującej przy komputerze. Najprostszą opcją jest przechowywanie danych w chmurze. Jednak zaleca się mieć kopię na więcej niż jednym nośniku.

Backup, który jest wykonywany systematycznie, oszczędza naszych nerwów w późniejszym czasie, jak i powoduje, że jesteśmy w pełni spokojni o nasze dane. Jeśli nie chcemy martwić się systematycznym zapisywaniem naszych danych, możemy skorzystać z zewnętrznych programów, które zrobią to za nas. Dla pewności lepiej to samemu, po prostu mamy większą kontrolę nad informacjami.

Zamów bezpłatnego kuriera lub przyjedź do naszego punktu w celu odzyskania danych z dysku HDD

Przede wszystkim liczy się czas! Jeśli nasz dysk uległ poważnemu uszkodzeniu mechanicznemu, zamówienie kuriera lub przyniesienie nośnika do naszego punktu będzie najlepszym rozwiązaniem. Rozwiązywanie usterek na własną rękę może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt. Oddanie danych, na których nam zależy wyspecjalizowanym profesjonalistom, uchroni Cię przed stratą informacji.

Zamówienie kuriera pod drzwi domu jest bardzo komfortowym rozwiązaniem i jako klient możesz być pewny, że nośnik bezpiecznie do Ciebie dotrze, a nasza firma zajmie się resztą i postara się odzyskać wszystkie cenne dane.

[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów. Na chwilę obecną znajdziesz nas w: Warszawie, Kłodzku, Rzeszowie, Krakowie, Chrzanowie, Katowicach, Nowym Targu, Opolu, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Piasecznie.

Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę skąd tylko chcesz. – Zamów kuriera tutaj.

3 wzmianki o “Odzyskiwanie danych z dysku HDD – co warto wiedzieć?”

  1. Pingback: Odzyskiwanie danych z dysku a uszkodzone głowice - FORTIS Recovery

  2. Pingback: Dyski twarde - uszkodzenia i ich ochrona - FORTIS Recovery

  3. Pingback: Dysk M.2: rewolucja w przechowywaniu danych - FORTIS Recovery

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *