ODZYSKIWANIE DANYCH Z MACIERZY RAID

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z macierzy RAID

RAID (ang. Redundand Array of Independent Disks) to fizyczne dyski, które rozpoznawane są przez system jako jeden dysk logiczny.

Jak możemy przeczytać w artykule na Wikipedii, dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możemy zyskać na zmniejszeniu awaryjności, zwiększeniu wydajności i powiększeniu dostępnej powierzchni jako całości.
Macierz RAID może być zrealizowana w sposób sprzętowy oraz programowy. By stworzyć macierz RAID sprzętowy potrzebny jest specjalnie dedykowany kontroler, do którego podłącza się dyski. Ten rodzaj macierzy wybierany jest głównie, gdy zależy nam na zwiększeniu wydajności oraz niezawodności pamięci masowej. Niestety, wadą takiego rozwiązania jest cena zakupu samego kontrolera RAID, dlatego dużo osób decyduje się na stworzenie drugiego rodzaju macierzy, a mianowicie macierz RAID programowy. Największą zaletą tego rozwiązania jest brak potrzeby zakupu kontrolera, ponieważ dyski są podłączane bezpośrednio do istniejących na płycie głównej kontrolerów. Główną wadą jest mniejsza wydajność – RAID programowy wykorzystuje procesor główny CPU do wykonywania obliczeń dyskowych. Istnieją również rozwiązania pośrednie, tzw. FakeRAID – wiele płyt głównych umożliwia włączenie w BIOS’ie opcji RAID. Mylnie mogłoby się wydawać, iż jest to RAID sprzętowy, jednakże większość tego typu rozwiązań wykorzystuje procesor do przetwarzania operacji dyskowych i sum kontrolnych. Ciężko jest także znaleźć odpowiednie sterowniki, które obsłużyłyby tego typu macierz w używanym systemie operacyjnym.

Rodzaje macierzy RAID
Istnieje wiele rodzajów macierzy RAID: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 1+0, 0+1 – każdy rodzaj (zwany poziomem), charakteryzuje się odmiennym sposobem zapisu danych na dyskach.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Najpopularniejsze poziomy macierzy RAID to:

  • RAID 0 (Stripping) – znacznie poprawia wydajność;
  • RAID 1 (Mirroring) – dublowanie dysków;
  • RAID 5 – macierz RAID 0 ulepszona o dane parzystości (bezpieczeństwo);
  • RAID 10macierz RAID 0 z dwóch macierzy RAID 1

Profesjonalne odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy!

W zależności od rodzaju uszkodzenia, można odzyskać dane z uszkodzonego dysku. Wymaga to jednak wykorzystania specjalistycznego oprogramowania i narzędzii. Od lat zajmujemy się odzyskiwaniem plików z dysków, które przez inne firmy zostały spisane na straty. Nie wierzysz? Spytaj naszych klientów!

Przyczyny utraty danych z macierzy RAID

Są różne przyczyny utraty danych z RAID. Niektóre z nich to:

awaria dysków;
błędy podczas aktualizacji;
przypadkowe skasowanie lub sformatowanie danych;
samodzielne próby odzyskania danych z RAID;
nieprzewidziane zdarzenia losowe;
konflikt sprzętowy;
awaria karty kontrolera;
niekompatybilne dyski;
niedokończona przebudowa RAID.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Jednym z elementów naszej oferty jest odzyskiwanie danych z macierzy dyskowych. Niestety, ale w przypadku RAID bardzo dużym problemem bywa kompletny brak zabezpieczeń dla plików. Wiąże się to z utratą sporej ilości danych wskutek np. uszkodzenia dysku bądź macierzy. Ryzyko awarii wzrasta im większa liczba dysków obsługiwana jest przez konkretną macierz RAID/NAS/SAAS. Odzyskiwanie danych z macierzy wymaga więc nie tylko oszacowania rodzaju uszkodzeń, ale i specyficznego podejścia. Bardzo łatwo bowiem jest pogłębić problem i doprowadzić do utraty większej ilości plików. Z tego powodu wykorzystujemy wyłącznie nowoczesne rozwiązania, które pozwalają nam w 100% bezpiecznie odzyskiwać dane z każdego rodzaju macierzy RAID, a także serwerów plików pokroju NAS i SAAS.
Posiadasz kartę SD/microSD, która przestała działać? Sprawdź naszą ofertę!

Zadzwoń do nas

605 882 883

Napisz do nas

biuro@fortisrecovery.pl