Nie ulega wątpliwości, że jedną z najważniejszych części naszego laptopa jest dysk. To na nim instalujemy system operacyjny, na nim przechowujemy swoje dane. Zastanawiasz się czy wymiana dysku hdd ma sens? Na jakie parametry dysku zwracać uwagę przy wyborze? Wybór dysku HDD do naszego laptopa to często niemały dylemat ze względu na ilość i rodzaje dysków twardych jakie znajdujemy w sieci. Sprawdź w dalszej części artykułu, na co zwrócić uwagę przy wyborze dysku HDD do Twojego laptopa, by posłużył Ci jak najlepiej.

Talerzowe dyski twarde HDD do laptopa – wady i zalety
Na rynku istnieją różne rodzaje dysków, jednakże obecnie używane są głównie dyski HDD oraz SSD. Dyski HDD oparte są na technologii obracających się magnetycznych talerzy, natomiast SSD bazują na półprzewodnikach. Jakie zalety mają dyski twarde HDD? Zdecydowanie największym plusem zastosowania dysków HDD jest ich duża pojemność. Pozwala to na przechowywanie dużej ilości plików przy niezbyt wygórowanej cenie, jaką musimy zapłacić za dysk. Dyski SSD są droższe i mają z reguły mniejsze pojemności, jednak odczyt danych z dysku tego typu trwa o wiele krócej niż w przypadku dysków HDD. Ma to znaczenie nie tylko przy dostępie do danych, ale głównie jest widoczne przy uruchamianiu systemu oraz programów zainstalowanych na dysku. Z tego powodu dyski SSD znakomicie nadają się do instalacji systemu czy programów.
Jeśli chodzi o wielokrotny zapis na dysku naszych danych – tu lepiej sprawdzą się dyski HDD. Jak już wspomniano dyski HDD mają większą pojemność niż SSD, przy czym nie ulegają zużyciu przez zapis danych, jak to ma miejsce w przypadku dysków SSD. Wadą dysków HDD jest natomiast to, że ich praca jest dość głośna. Dodatkowo ze względu na dużą ilość elementów dysk taki jest podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz na wysoką temperaturę. Poza dyskami HDD i SSD na rynku istnieją też m.in. dyski SSDH – dyski hybrydowe.
Zalety dysku HDD do laptopa
- przystępna cena;
- przechowywanie dużej ilości plików.
Wady dysku HDD do laptopa
- głośne działanie;
- niska odporność na uszkodzenia;
- wrażliwość na czynniki zewnętrzne.
Dysk HDD do laptopa. Czym się kierować, wybierając dysk?

Dyski HDD posiadają kilka ważnych parametrów, które mają znaczenie przy wyborze. Są to:
- rozmiar dysku;
- przepustowość;
- typ złącza;
- pojemność;
- cena;
- producent dysku.
Rozmiar dysku
Dyski HDD występują w rozmiarach 2,5 cali oraz 3,5 cali. Do laptopa najczęściej używa się dysków hdd 2,5”, podczas gdy do komputerów stacjonarnych pasują dyski 3,5”. W przypadku laptopów najlepiej na stronie producenta sprawdzić, jaki rozmiar dysku będzie odpowiedni do naszego sprzętu. Można również sprawdzić to na podstawie starego dysku hdd do laptopa. Przy wielkości dysku 2,5”, grubość dysku pasującego do naszego laptopa może wynosić 7 lub 9,5 mm.
Przepustowość
Przepustowość dysku to parametr pokazujący, jaka jest możliwa szybkość zapisywania danych na dysku i ich odczytywania. Dla dysków HDD wynosi ona obecnie maksymalnie 600 MB/s przy standardzie SATA 6 Gb/s. Dyski SSD pozwalają na przesyłanie nawet ponad 3000 MB danych na sekundę, jednak są one dużo droższe. Przy rozważaniu szybkości dysku warto też spojrzeć na takie parametry, jak:
· Prędkość obrotowa talerzy – najczęściej jest to 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Im więcej obrotów – tym szybsza, ale i głośniejsza, będzie praca dysku. Im wyższa maksymalna prędkość tym bardziej wydajny dysk twardy. Wyższa będzie też cena.
· Pamięć cache lub RAM – ilość tej pamięci również przyczynia się do szybkości pracy dysku, szczególnie, gdy pracujemy na zaawansowanych programach przechowujących dużą ilość danych w pamięci podręcznej. W tańszych dyskach ilość takiej pamięci wynosi 8, 16 lub 32 MB – jest to dość mała ilość, pozwalająca jednak na niezbyt wymagające prace. Standardem obecnie jest pamięć cache dysku 64 lub 128 MB.
· Złącze – więcej o złączach przeczytasz w kolejnym akapicie. Dla szybkości ważne jest, by złącze było zgodne z najnowszymi standardami, np. SATA III dla dysku HDD czy M.2 dla dysku SSD.
Typ złącza
Jak już wspomniano powyżej, typ złącza ma ogromny wpływ na szybkość pracy dysku. Istnieje tu podobna zasada jak dla USB 2.0 i 3.0 – nowszy standard złącza oferuje najczęściej szybszy przesył danych. Ważne, by był on zastosowany nie tylko w dysku, ale i na płycie głównej. Najszybszą pracę dysku HDD zapewni złącze SATA III, jednak tylko przy założeniu, że takie samo złącze będzie na płycie głównej. Jeśli będzie to np. SATA II – dysk wciąż będzie działał, jednak przesyłanie danych będzie wolniejsze. Najszybsze jest złącze M.2 stosowane w dyskach SSD.
Pojemność dysku HDD
Niewątpliwie parametrem najbardziej interesującym klientów jest pojemność dysku. Interesująca nas pojemność zależy od tego, do czego będziemy dysku używać. Jeśli na przykład mamy w laptopie dysk SSD z systemem i podstawowymi programami, nie potrzebujemy dużego dodatkowego dysku HDD na dane – wystarczy nam 256 lub 500 GB. Zamierzając na nim zainstalować również system, możemy wybrać dysk 1 TB. Jeśli mamy dużo plików do przechowania lub będziemy pracować z programami graficznymi, wideo, programami naukowymi lub komputer posłuży nam do gier – możemy wybrać dysk o pojemności nawet 2 lub 4 TB.
Jakiej firmy dysk HDD do laptopa wybrać?
Na rynku istnieje wiele firm produkujących talerzowe dyski HDD. Jakiej firmy dysk wybrać? Najpopularniejsze dyski HDD to głównie dyski takich producentów, jak Toshiba, WD i Seagate – to liderzy wśród producentów twardych dysków HDD. W zależności od interesujących nas parametrów i przeznaczenia dysku, zalecamy wybrać któryś z dysków wymienionych producentów.
Daj znać w komentarzu czy nasz artykuł pomógł Ci dokonać wyboru dysku twardego do laptopa.
Pingback: Odzyskiwanie danych z dysku HDD - FORTIS Recovery
super ciekawe i daje obraz co warto a czego nie warto robić.
Bardzo dziękujemy za komentarz i zapraszamy do lektury innych naszych artykułów. Pozdrawiamy, zespół FORTIS Recovery
Pingback: Dysk SSD do laptopa - jaki wybrać? - FORTIS Recovery