Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu

Dysk jest elementem danego sprzętu, na którym przechowywane są cyfrowe treści w postaci między innymi zdjęć, filmów, muzyki oraz innego rodzaju dokumentów. Warto zaznaczyć, że dysk jest rodzajem pamięci trwałej. Oznacza to, że wszystkie dane zostają na nim zachowane także po wyłączeniu komputera (lub innego urządzenia). Na rynku dostępne są zarówno dyski wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Widzimy więc, jak istotną częścią danego urządzenia jest dysk twardy. Dlatego też różnego rodzaju awarie dotyczące tego elementu wywołują ogromny niepokój u właścicieli urządzeń elektronicznych. Bardzo częstym i jednocześnie poważnym uszkodzeniem dysku jest jego zalanie. Co w takiej sytuacji dzieje się ze znajdującymi się na nim danymi? Co należy zrobić w przypadku zalania dysku? Do kogo najlepiej zgłosić się po pomoc? Z poniższego tekstu dowiecie się między innymi jak wygląda profesjonalne odzyskiwanie danych z zalanego dysku oraz dlaczego warto skorzystać z usług firmy FORTIS Recovery. Zapraszamy do lektury.

Zalanie dysku jako powszechny problem

Dyski twarde są nośnikami służącymi do przechowywania danych. Nic więc dziwnego, że zwykle znajdują się na nich duże ilości ważnych dla nas plików. Zdjęcia z wakacji oraz rodzinnych imprez, filmiki oraz dokumenty firmowe to tylko niektóre z nich. Nic więc dziwnego, że jakiekolwiek problemy z dyskiem wywołują u nas ogromny niepokój. A niestety zdarzają się one stosunkowo często.

Ze względu na ciągłe życie w pośpiechu oraz stresie nie trudno o nieszczęśliwy wypadek. Wystarczy chwila nieuwagi, a na naszym komputerze wyląduje zawartość kubka z herbatą, kawą lub wodą. Należy pamiętać, że kontakt dysku twardego bądź innego nośnika danych z wodą to sytuacja wręcz krytyczna. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie komputerów. Dyski, jako nośniki informacji znajdują się bowiem również prawie we wszystkich urządzeniach rejestrujących (np. kamery cyfrowe). Podczas rejestracji kamera może niestety na przykład wpaść z jej operatorem do wody. Również w następstwie gaszenia pożarów zalewane są urządzenia elektroniczne. Jak powinniśmy więc postępować w przypadku zalania dysku twardego? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Postępowanie w sytuacji zalania dysku twardego. Co robić, a czego warto unikać?

Prawidłowe postępowanie w sytuacji zalania dysku twardego może znacznie ułatwić proces odzyskiwania danych, które się na nim znajdują. Dlatego też warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim liczy się jak najszybsza reakcja. Czas w tym przypadku działa bowiem na niekorzyść użytkownika zalanego urządzenia. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej zabezpieczyć dysk przed działaniem wody. W przypadku, gdy urządzenie wpadnie więc do zbiornika z wodą, należy niezwłocznie je z niego wyjąć. Wspomnieliśmy już, że zalanie dysku to poważna sytuacja. Nie powinniśmy więc na własną rękę podejmować prób odzyskania danych z tego nośnika pamięci. Najlepszym posunięciem będzie bowiem skorzystanie z pomocy profesjonalistów w tej dziedzinie.

Należy pamiętać również, że nie należy osuszać, ani dopuszczać do samoistnego wyschnięcia zalanego nośnika danych. Metody polegające na zostawianiu dysku na kaloryferze lub w ryżu nie służą niczemu dobrego. Co więcej, skuteczność tych metod jest po prostu powszechnym mitem. Osuszenie oraz uruchomienie urządzenia może bowiem spowodować bezpowrotną utratę danych (w wyniku takiego działania może dojść do spalenia elektroniki lub całego dysku). A tego zdecydowanie byśmy nie chcieli.

Każdy zalany laptop, nawet jeśli działa, powinien być sprawdzony przez wykwalifikowanego technika. Jeśli ciecz dostała się na układy elektroniczne, to zaczną one korodować doprowadzając w przyszłości do awarii laptopa, której usunięcie może okazać się niemożliwe, a dane mogą zostać utracone bezpowrotnie.

Zalania się zdarzają i nie zawsze możemy temu zapobiec, dlatego jeszcze raz przypominamy o kilku podstawowych zasadach:


   1. NATYCHMIAST 
ODŁĄCZ ZASILANIE.

   2. WYJMIJ BATERIĘ, JEŚLI TO MOŻLIWE.

   3. NIE PRÓBUJ SUSZYĆ LAPTOPA SAMEMU (NP. SUSZARKĄ DO WŁOSÓW).

   4. NIE PRÓBUJ WŁĄCZAĆ LAPTOPA, ANI PODŁĄCZAĆ GO DO ZASILANIA.

   5. ZAWSZE SKONTAKTUJ SIĘ Z PROFESJONALNYM SERWISEM.

Do czego mogą prowadzić próby samodzielnego odzyskiwania danych z dysku po zalaniu?

Tak, jak już wyżej wspomnieliśmy, w przypadku zalania dysku twardego, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się profesjonalnym odzyskiwaniem danych. Dlaczego nie warto próbować szczęścia w tej dziedzinie na własną rękę? Przede wszystkim z tego powodu, że niewłaściwie prowadzone próby odzyskiwania danych z nośników zalanych (lub takich, które spędziły dużo czasu w wodzie), często mogą zupełnie uniemożliwić odczyt tych danych. Chodzi tutaj głównie o czas, który jest tak istotny w przypadku tego typu uszkodzeń. Odpowiednio szybka reakcja znacznie zwiększa szanse na szybkie odzyskanie wszystkich danych, które znajdowały się na dysku twardym w momencie jego zalania. Twój dysk uległ zalaniu? Nie czekaj i udaj się po pomoc!

Jak wygląda profesjonalne odzyskiwanie danych z zalanego dysku?

Profesjonalne odzyskiwanie danych z zalanego dysku jest dość złożonym procesem. Dla odpowiednio wyszkolonych osób nie stanowi ono jednak żadnego problemu. Czynności tej należy jednak poświęcić sporą część czasu. Niestety, ale wiele osób uważa, że dysk twardy jest hermetycznie szczelny, a co za tym idzie, że w przypadku zalania nic mu nie grozi. Jest to oczywiście kolejny, popularny mit. Świadomość tego jest istotna, gdyż pozwala na podjęcie odpowiednich kroków w przypadku zalania tego typu nośników. Teraz przejdziemy już do konkretnego opisu etapów profesjonalnego odzyskiwania danych z zalanego dysku. Jak ono wygląda?

Dysk zaraz po otwarciu zostaje zanurzony w czystym płynie. Istotne jest, aby krople wody nie zdążyły zaschnąć (dlatego tak ważna jest odpowiednio szybka reakcja). Większość kolejnych czynności wykonywana jest pod wodą. W pierwszej kolejności zdejmowane są głowice. Dlaczego? Dlatego, aby uniknąć porysowania powierzchni talerzy. Kolejne etapy uzależnione są od liczby talerzy. Jak wygląda więc postępowanie w różnych przypadkach?

  • W przypadku jednego lub dwóch talerzy – talerze są zdejmowane, a następnie suszone oraz czyszczone. Kolejnym etapem jest ich przeniesienie do sprawnego dysku (talerze są podmieniane). Następnie zakładane są również odpowiednio dopasowane głowice oraz dokonywane jest przeprogramowanie elektroniki. Po tych etapach można już przejść do właściwego procesu odzyskiwania danych (zakończonego wczytaniem kopii danych znajdujących się na talerzach).
  • W przypadku większej ilości talerzy – przypadek ten uznawany jest za jeden z najcięższych typów odzyskiwania danych. Nie jest on jednak niemożliwy do wykonania. Z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem wszystko jest bowiem możliwe.

FORTIS Recovery, jako doskonały wybór w przypadku odzyskiwania danych z dysku po zalaniu

Wiemy już, że z zalanym dyskiem nie warto eksperymentować. Bardzo ważny w tym przypadku jest bowiem czas. Samodzielne próby odzyskiwania danych w takiej sytuacji również nie są dobrym pomysłem. Mogą bowiem przynieść zdecydowanie więcej szkód niż korzyści. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem w przypadku zalanego dysku jest wybór kompetentnej firmy świadczącej usługi z zakresu odzyskiwania danych. Przykładem takiej firmy może być FORTIS Recovery. W naszej firmie pracują profesjonaliści, którzy odzyskają dla Ciebie utracone dane.

Twój dysk uległ zalaniu? Nie zwlekaj! Koniecznie zgłoś się do naszych specjalistów. Nawet najbardziej beznadziejny przypadek nie będzie dla nich problemem. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów w całej Polsce. Na chwilę obecną znajdziesz nas w: Warszawie, Kłodzku, Rzeszowie, Nowym Targu, Katowicach, Opolu, Krakowie, Chrzanowie.

Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę skąd tylko chcesz – Zamów kuriera tutaj.

1 wzmianka o “Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu”

  1. Pingback: Odzyskiwanie danych z dysku HDD - FORTIS Recovery

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *