Utrata danych jest czymś, co wywołuje u nas ogromny niepokój. Szczególnie, gdy utracone dane są dla nas niezwykle ważne. Duży problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy usunięte zostają dane firmowe, które są niezbędne do funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Niektórym może się wydawać, że z takiej sytuacji nie ma już wyjścia i dane przepadły już na zawsze. Na szczęście w rzeczywistości problem utraconych danych nie jest aż tak poważny. Dotyczy to również przypadków, w których pliki zostały utracone w wyniku formatowania.
Przypadkowe sformatowanie nośnika danych nie powoduje bowiem całkowitego usunięcia przechowywanych na nim plików. Jak wygląda więc odzyskiwanie danych po formatowaniu dysku HDD? Czy da się odzyskać dane po sformatowaniu dysku SDD? Co zrobić w sytuacji, gdy pamięć przenośna prosi użytkownika o sformatowanie? Wszystkiego na ten temat dowiecie się z tego artykułu.
Kilka słów na temat dysków HDD oraz SSD
Dyski twarde, jako pamięć naszego komputera, pełnią kluczową rolę w jego codziennym użytkowaniu. Wciąż wielu użytkowników wykorzystuje dyski HDD pomimo wypierania ich przez nowocześniejsze i szybsze SSD. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje dysków? Dyski HDD zapisują dane na wirujących magnetycznych talerzach, których prędkość wynosi 5400 lub 7200 rpm. Dyski te charakteryzują się dużą pojemnością (WD opracowało nową technologię, która pozwala produkować dyski twarde zdolne zdolne przechowywać nawet do 40TB ). Ich główną wadą jest jednak niezbyt wysoka wydajność, która jest powodem wydłużenia długości startu systemu komputera. Więcej na ich temat można przeczytać w naszych poprzednich artykułach [TUTAJ] i [TUTAJ]. Z kolei działanie dysków SSD oparte jest na pamięci flash. Dzięki takiemu rozwiązaniu z tego typu dyskiem system operacyjny uruchamia się w błyskawicznym tempie.
Odzyskiwanie danych po formatowaniu dysku HDD
Ogromna część naszej pracy i wspomnień w postaci dokumentów czy zdjęć przechowywana jest na dyskach domowych komputerów. Nie zawsze jednak pamiętamy, by je dobrze zabezpieczyć poprzez utworzenie kopii zapasowej. Wówczas w przypadku awarii dysku bardzo łatwo je utracić. Do awarii dysku może przyczynić się wiele rzeczy. Od niestabilności zasilania, przez uszkodzone pliki, na błędach ludzkich kończąc.
Każda awaria może spowodować konieczność sformatowania dysku w celu umożliwienia jego dalszej eksplantacji, choć ta nie zawsze będzie możliwa. Jednak co w przypadku, gdy sformatujemy dysk, na którym przechowywaliśmy wiele ważnych rzeczy?
Dyski twarde po sformatowaniu nie tracą wszystkich danych dopóki nie zostaną one nadpisane przez inne dane. Najczęściej wykorzystywane tzw. “szybkie formatowanie” jedynie ukrywa dane z warstwy widocznej w folderze poprzez przepisanie tabeli partycji. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli nie będziemy korzystali ze świeżo sformatowanego dysku twardego, będzie można odzyskać z jego pamięci wszystkie lub zdecydowaną większość zapisanych na nim plików. Prawdopodobieństwo to możemy zwiększyć poprzez przekazanie dysku do wyspecjalizowanego laboratorium odzyskiwania danych. Pracownicy takich miejsc wiedzą, jak najlepiej dobrać metodę oraz oprogramowanie do konkretnej usterki, która spowodowała utratę naszych danych. Zwiększa to prawdopodobieństwo zarówno odzyskania danych, jak i możliwości poprawy stanu samego dysku.
Czy da się odzyskać dane po sformatowaniu dysku SDD?
Co jednak, kiedy nasz komputer w charakterze trwałej pamięci masowej wykorzystuje dysk SSD? Niestety, czego nie każdy użytkownik decydujący się na dysk SSD jest świadomy, odzyskanie danych po formatowaniu z dysku SSD w większości przypadków jest niemożliwe. Dyski SSD bardzo usprawniają pracę komputera i są mniej awaryjne, jednak nie wybaczają awarii. Różnica pomiędzy rodzajami dysków wynika z ich odmiennej konstrukcji (która omówiona została wyżej). Przez to SSD’eki świetnie nadają się do wykorzystania w zastosowaniach komercyjnych, jak i dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Są one doskonałym wręcz rozwiązaniem, jeżeli będziemy pamiętać o regularnym tworzeniu kopii zapasowej. Jeśli jednak chcemy przechowywać na nich jedyną kopię wrażliwych lub sentymentalnych dla nas danych, wówczas nie będzie to najlepsza decyzja. Dzieje się tak, ponieważ w zależności od rodzaju kontrolera występującego na naszym dysku SSD, podczas wykonywania formatowania dysku dane są automatycznie nadpisywane zerami, co skutecznie uniemożliwia ich odzyskanie.
Brak możliwości odzyskania danych z dysków SSD należy zatem mieć na uwadze za każdym razem, gdy wymieniamy dysk, kiedy decydujemy się na jego sformatowanie, a co najważniejsze: gdy decydujemy się zapisać na takim dysku nasze dane jednocześnie rezygnując z utworzenia kopii zapasowej. Awaria dysku może pojawić się zawsze i bardzo często nie będziemy mieli na nią wpływu – bądźmy zatem przygotowani na to, że dyski SSD nie pozwolą prawdopodobnie odzyskać utraconych danych po formatowaniu.
Czy odzyskiwanie danych po formatowaniu telefonu jest możliwe?
Jak wygląda kwestia formatowania telefonów? Zastanówmy się najpierw dlaczego formatujemy nasze telefony. Głównym powodem jest sprzedaż, a innym – chęć przywrócenia urządzenia do ustawień fabrycznych. O ile w tym przypadku możliwość odzyskania skasowanych danych z nośnika nie będzie dla nas problemem, tak w przypadku sprzedaży ostatnie czego byśmy chcieli to to, że obca osoba otrzymuje dostęp do naszych zdjęć, notatek, kontaktów i wiadomości. Jak to wygląda w praktyce? Tak naprawdę wszystko zależy od posiadanego systemu operacyjnego.
Urządzenia z systemem do Android 6.0 dają możliwość odzyskania sformatowanych danych. Wszystko zmienia się wraz z aktualizacją do wersji Android 6.1 lub nowszego – wtedy nie ma takiej możliwości z powodu automatycznego nadpisywania danych zerami podczas formatu. Podobnie sytuacja wygląda w systemach operacyjnych iOS oraz Blackberry.
Trzeba też wspomnieć, że istnieje możliwość przywrócenia danych, jeżeli telefon zawiesi się podczas resetu. Pamiętaj też, że jeżeli będziesz chciał odzyskać swoje dane, możesz przywrócić kopię zapasową. Coraz więcej nowoczesnych urządzeń tworzy je automatycznie i zapisuje na przykład w chmurze.
Co należy zrobić, gdy pamięć przenośna prosi o sformatowanie?
Karta SD czy pendrive, czyli urządzenie przenośne zawierające pamięć typu flash, są obecnie powszechnie używane przez użytkowników do przechowywania różnego rodzaju plików (głównie zdjęć, filmów oraz dokumentów). W trakcie ich użytkowania może jednak dojść do jego uszkodzenia (dotyczy to oczywiście wszystkich nośników danych). Wówczas może pojawić się błąd wraz z informacją, iż nośnik nie został sformatowany lub rozpoznany. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sformatowanie dysku. W wyniku formatowania można jednak utracić wszystkie pliki na urządzeniu.
Czy można tego uniknąć? Jak się okazuje można. Niezbędne do tego będzie specjalistyczne oprogramowanie. Dysponują nimi specjaliści, którzy świadczą usługi z zakresu odzyskiwania danych. W każdym przypadku pojawienia się informacji o konieczności formatowania dysku najlepiej zwrócić się więc o pomoc do nich. Oszczędzimy wówczas mnóstwo naszego cennego czasu, którego musielibyśmy poświęcić na samodzielne (zwykle nieudane próby odzyskania danych).
Odzyskiwanie danych po formatowaniu nośnika
Co w przypadku, gdy niechcący wybierzemy opcję formatowania? W takiej sytuacji również nie warto wpadać w panikę. Nawet wtedy, gdy z naszego nośnika danych znikną wszystkie zdjęcia z najlepszych wakacji w życiu lub ważne pliki firmowe. Jakie rozwiązanie będzie wtedy najlepsze? Owszem, możemy próbować odzyskać utracone dane na własną rękę. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele programów do odzyskiwania utraconych plików. Takie posunięcie jest jednak dość ryzykowne. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług specjalistów posiadających doświadczenie w zakresie tego typu problemów. Przykładem jest nasza firma FORTIS Recovery, która posiada specjalistów mogących pochwalić się ponad 20-letnim doświadczeniem w branży odzyskiwania danych. To właśnie długoletnie doświadczenie pozwala nam na bezproblemowe przywrócenie danych, nawet po przeprowadzeniu formatowania.
Odzyskiwanie danych po formatowaniu – podsumowanie
Utraciłeś właśnie ważne dla Ciebie dane w wyniku formatowania? Niezależnie od tego, czy dane te znajdowały się na dysku HDD, telefonie, karcie SD czy pendrive, to jeszcze nie koniec świata. Wystarczy, że skorzystasz z naszej pomocy.
[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów w całej Polsce. Na chwilę obecną znajdziesz nas w: Warszawie, Kłodzku, Rzeszowie, Nowym Targu, Katowicach, Opolu, Krakowie, Chrzanowie.
Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę skąd tylko chcesz – Zamów kuriera tutaj.
Pingback: Odzyskiwanie danych z dysku HDD - FORTIS Recovery
Pingback: Odzysk danych z telefonu. Kompendium wiedzy - FORTIS Recovery