ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU TWARDEGO

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu danych z dysku twardego

Dokumenty, muzyka, zdjęcia, filmy, programy, aplikacje oraz system operacyjny są przechowywane właśnie na dysku twardym. Polegamy na nich każdego dnia! Niestety, zdarza się, że nas zawodzą. Co zrobić w takim wypadku? Jak odzyskać utracone dane? Pomożemy Ci w FORTIS Recovery!

W przypadku dysków twardych wyróżniamy trzy rodzaje uszkodzeń, a mianowicie fizyczne, logiczne i elektroniczne. Dzięki naszej wykwalifikowanej kadrze i wieloletnim doświadczeniu możemy odzyskać dane z każdego dysku, bez względu na model, markę czy rodzaj uszkodzenia.

Dysk twardy (HDD) – zobacz, czym jest i jaką ma budowę?

Najważniejszymi częściami dysków twardych są namagnesowane talerze. To właśnie na nich zapisują się wszystkie informacje. Szybkość zapisywania danych przez nasz komputer jest zależna od szybkości obracania się tych talerzy. Wszystkie dyski muszą też posiadać głowicę zapisu i odczytu, która sprawia, że rejestrowanie danych za pomocą kodu binarnego jest możliwe.

Kolejnym ważnym elementem dysku jest cewka, która poprzez regulację przepływu prądu zarządza ramionami, na których umieszczone są głowice. Bardzo ważne jest też to, aby dysk był zamknięty w obudowie, która posiada otwory regulujące temperaturę oraz odpowiednie filtry.

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku HDD – zaufaj specjalistom

Odzyskiwanie danych z dysku twardego w FORTIS Recovery

Masz uszkodzony dysk twardy? Zniknęły Twoje dane?
Nie podejmuj działań na własną rękę! Zaufaj profesjonalistom z FORTIS Recovery!
Powierz swój dysk specjalistom od odzyskiwania danych. Przynieś dysk do FORTIS Recovery – oferujemy bezpłatną diagnozę oraz bezpłatnego kuriera, który zabierze od Ciebie dysk.

Odzyskiwanie danych z dysku HDD to niezmiennie nasza najpopularniejsza usługa. W FORTIS Recovery odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego 1,8″, 2,5″, 3,5″ z interfejsem SATA, ATA(IDE), USB, SSHD (Solid State Hybrid Drive), microSATA i ZIF wszystkich marek i modeli (Seagate, Western Digital, Fujitsu, Samsung, Maxtor, Quantum, IBM (Hitachi GST), TOSHIBA, NetApp, Microsoft, HP, Dell, Intel i Lenovo) to codzienność.
W przypadku dysków twardych wyróżniamy trzy rodzaje uszkodzeń, a mianowicie fizyczne, logiczne i elektroniczne. Dzięki naszej wykwalifikowanej kadrze i wieloletnim doświadczeniu możemy odzyskać dane z każdego dysku, bez względu na model, markę czy rodzaj uszkodzenia.

Najstarsze dyski twarde miały pojemność od kilkuset megabajtów do kilku gigabajtów. Pierwszy 24-calowy dysk twardy został skonstruowany w 1956 roku. Był on pojemności zaledwie 5 MB! Taka pojemność dysku może wydać się nam szokująco mała – na chwilę obecną dyski twarde mogą mieć pojemność do kilku terabajtów. Każdego roku nowa i ulepszona technologia pozwala na zwiększenie rozmiaru dysku twardego.

Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku HDD

Uszkodzony dysk twardy? Skasowany plik?

Nie próbuj naprawiać dysku HDD samodzielnie, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Z doświadczenia wiemy, że często kończy się to trwałymi szkodami i permanentnym skasowaniem danych. Często trafiają do nas dyski, które zostały uszkodzone podczas samodzielnych prób odzyskiwania danych. Czasem zdarza się tak, że nie da się tego naprawić lub realizacja jest przez to dużo droższa.

Pamiętaj, że odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego jest możliwe prawie w każdym przypadku.
Skorzystaj z naszej pomocy – profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku twardego.

Jak rozpoznać uszkodzenie dysku?

LOGICZNE

Dysk HDD jest sprawny, ale pliki są niedostępne wskutek naruszenia struktury logicznej danych. Odzyskujemy dane w przypadkach:
  • skasowania plików,
  • sformatowania partycji,
  • uszkodzenia systemu plików,
  • uszkodzenia sektorów dysku,
  • przeinstalowania systemu,
  • ataku hakerskiego,
  • wirusów,
  • błędów w oprogramowaniu.

FIZYCZNE

Mechaniczne uszkodzenie dysku twardego, do którego zaliczamy m. in. zatarcie silnika, porysowanie powierzchni talerzy, uszkodzenie głowic i przyklejenie głowic do talerzy.
Objawy:
  • dysk nie włącza się,
  • komputer nie widzi dysku,
  • dysk wydaje niestandardowe dźwięki(klikanie, cykanie, tarcie).
Odzyskujemy dane w przypadkach:
  • zużycia podzespołów
  • upadku,
  • awarii zasilacza,
  • nieprawidłowego podłączenia nośnika,
  • zalania komputera.

ELEKTRONICZNE

Uszkodzenie elektroniki zewnętrznej dysku.
Objawy:
  • dysk nie włącza się,

  • nie słychać pracy dysku,
  • komputer nie widzi dysku.
Odzyskujemy dane w przypadkach:
  • uderzenia pioruna,
  • przepięcia w sieci,
  • awarii zasilacza,
  • nieprawidłowego podłączenia nośnika,
  • nieprawidłowego odłączenie nośnika od komputera.

Odzyskamy dane z dysku twardego w niemal każdym przypadku!

Odzyskiwanie danych po formacie w FORTIS Recovery

Formatując komputer, często możemy zapomnieć o kilku ważnych dokumentach, zdjęciach, czy innych plikach, które mają dla nas duże znaczenie. Czy w takiej sytuacji musimy pożegnać się z nimi na zawsze? Na szczęście nie!

Odzyskiwanie danych z dysków twardych nie jest łatwe, ale możliwe do wykonania. Tak naprawdę, dane z dysku podczas szybkiego formatowania nie znikają, tylko zostają przepisane. Można powiedzieć, że pliki zostają jedynie ukryte, ale nadal przechowywane są na dysku.

Sposobów na odzyskanie plików jest kilka.
  • Pierwszym i najpopularniejszym z nich jest użycie specjalnego oprogramowania do odzyskiwania danychNa rynku dostępnych jest wiele różnych programów stworzonych właśnie w tym celu, wystarczy poszukać i kierować się opiniami użytkowników. Sam proces odzyskiwania danych przy pomocy takiego oprogramowania jest łatwy i nie powinien sprawić większych problemów.
Warto jednak zaznaczyć, że jeśli coś pójdzie nie tak podczas odzyskiwania plików, mogą one zostać na stałe utracone, więc próbując przywrócić dane na własną rękę, podejmujemy spore ryzyko.

  • Drugim sposobem jest poproszenie o pomoc specjalistów z FORTIS Recovery i oddanie dysku do laboratorium, aby fachowcy zajęli się utraconymi informacjami. W ten sposób nie uszkodzisz dysku i odzyskasz utracone dane.

Odzyskanie plików z dysku po formacie należy zacząć od utworzenia obrazu dysku. To niezwykle ważne, aby nigdy nie pracować na uszkodzonym dysku bezpośrednio! Po skopiowaniu dysku na nowy można zacząć odzyskiwać pliki. Za pomocą obrazu dysku, można naprawić tablicę partycji, MBR i MFT, aby ponownie odczytać strukturę danych na dysku i odzyskać dane. Później zostaje nam już tylko naprawa plików. Muszą one zostać zrekonstruowane, aby odczytać je ponownie. Uszkodzone dokumenty można odzyskać odpowiednim oprogramowaniem komputerowym lub rekonstrukcją za pomocą edytora heksadecymalnego.

Odzyskiwanie usuniętych danych z dysku HDD

Logiczne uszkodzenia dysku zwykle są spowodowane przez błąd użytkownika lub nieprawidłowe działanie oprogramowania. Do logicznych obrażeń przynależą: uszkodzone partycje i systemy plików, błędy nośników, utracone, usunięte dane, sformatowane lub nadpisane dane.
Sam dysk pozostaje fizycznie sprawny, elementy wewnętrzne nie zostają uszkodzone. Chociaż utarła się opinia o tym, że takie dane są najłatwiejsze do odzyskania, niekoniecznie jest ona prawdziwa. Można próbować przywrócić utracone pliki przy pomocy specjalnych programów i na własną rękę, jednak jest to ryzykowne. Tak samo, jak w przypadku każdego innego problemu, przy usuniętych danych z dysku twardego najlepiej zgłosić się do nas.

Problem z dyskiem twardym — objawy uszkodzeń mechanicznych

Najczęstszymi objawami mechanicznych uszkodzeń dysku jest wyraźne zwolnienie pracy komputera, dłuższy czas ładowania programów i aplikacji, samoczynne wyłączanie lub resetowanie się sprzętu.
Również podejrzane dźwięki powinny od razu zwrócić naszą uwagę. Jeśli komputer zaczyna stukać, szumieć, buczeć, należy niezwłocznie podjąć działania mające na celu uratowanie dysku. W takiej sytuacji odłączamy komputer z zasilania i przystępujemy do diagnozy i naprawy dysku twardego. To bardzo ważne, aby nie zwlekać, ponieważ z każdym dniem dysk będzie uszkadzać się jeszcze bardziej. Bardzo ważnym jest też, aby w takiej sytuacji od razu zgrać swoje dane na osobny nośnik, jeśli jeszcze mamy taką możliwość, co zapobiegnie ich utraceniu.

Przyczyny uszkodzeń dysków twardych

Ustalenie przyczyny uszkodzenia dysku jest ważne podczas wybierania metody odzyskiwania danych. Poznanie powodów usterek dysków twardych pozwala też na uniknięcie takich wypadków w przyszłości.
  • Uszkodzenia logiczne dysku zwykle spowodowane są wirusami, nieprawidłową pracą oprogramowania, usunięciem plików lub formatem partycji. Dysk fizycznie pozostaje sprawny, wszystkie jego części działają prawidłowo.
  • Uszkodzenia mechaniczne to problem spowodowany wstrząsami, uderzeniami, upadkiem. Dyski twarde to bardzo delikatne urządzenia, z którymi należy obchodzić się ostrożnie. Poważne uszkodzenie mechaniczne może spowodować, że dane będą niemożliwe do odzyskania.
  • Uszkodzenia elektroniczne są powodowane przez spięcia w komputerze, zły zasilacz lub wyładowania atmosferyczne. Warto zaopatrzyć się w specjalne bezpieczniki, przez które podpina się komputer do gniazdka. W razie awarii całe obciążenie przyjmie na siebie bezpiecznik, a sprzęt przejdzie wypadek bez szwanku.

Odzyskiwanie danych z dysku twardego po upadku – jak to zrobić?

Nie każdy wie, że nawet po niegroźnym upadku dysku, dane na nim mogą ulec utracie. Nie zaleca się w takim wypadku podłączania komputera z dyskiem do prądu i włączania go, ponieważ może to spowodować poważne uszkodzenie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko jest dobrze. Jeśli jednak postanowisz zaryzykować i podłączyć dysk, natychmiast wykonaj jego kopię zapasową. Najlepszym rozwiązaniem w razie upadku jest niezwłoczne oddanie dysku pod oko fachowca z FORTIS Recovery. Przeczytaj też nasz poradnik – jak odzyskać dane z dysku po upadku.

Odzyskiwanie danych z dysku po zalaniu – to możliwe!

W przypadku zalania dysku, najważniejszy jest czas reakcji. Nie zaleca się osuszania dysku na własną rękę, ponieważ możliwe jest wytrącenie się substancji, które spowodują jeszcze większe szkody. Odzyskanie danych z zalanego dysku nie jest łatwe, ale możliwe.

Należy niezwłocznie zgłosić się do specjalistów w tej dziedzinie, ponieważ najlepiej zacząć działać w momencie, kiedy dysk jest jeszcze mokry. Zgłoś się do FORTIS Recovery!