Kopia zapasowa, a odzyskiwanie danych

Jest jedno popularne powiedzenie nowych czasów: ludzi dzielimy na tych, którzy robią kopię zapasową i tych, którzy dopiero będą ją robili. Sprzęt przechowujący zdjęcia, filmy i dokumenty jest podatny na uszkodzenia jak każda elektronika. Nawet po poważnej awarii jest możliwe odzyskiwanie danych z dysku czy innego nośnika. Jednakże mimo usilnych starań naszych doświadczonych techników, nie zawsze udaje się to zrobić w stu procentach. Nic tak nie uczy kopiowania na inny nośnik materiałów, na których nam zależy, jak wcześniejsza utrata ważnych danych.

Bezpieczeństwo danych jest najważniejsze

Obecnie coraz częściej z pomocą przychodzą nam producenci oprogramowania na telefony i komputery osobiste. Niektóre, po udzieleniu tylko stosownej zgody, automatycznie robią kopię zapasową wszystkiego co przechowujemy, lub tylko wskazanych przez nas danych. O ile kiedyś zmiana telefonu wiązała się z utratą starszych wiadomości tekstowych, to teraz coraz częściej możemy przenieść całą zawartość na nowe urządzenie praktycznie jednym kliknięciem. Inaczej działa kopia zapasowa systemu Windows, a inaczej kopia zapasowa na Android lub iOS. Mają jednak jeden wspólny mianownik. Backup zapisywany jest w chmurze, a więc nie potrzebny nam dysk zewnętrzny i nie musimy pamiętać o miejscu przechowywania. Po naszą kopię możemy sięgnąć z dowolnego miejsca na świecie – wszędzie tam, gdzie znajdziemy połączenie z Internetem. Kopia zapasowa – bezpieczeństwo danych jest najważniejsze

Kopia zapasowa: od czego zacząć?

Częściej bywa jednak tak, że kopia zapasowa zdjęć, filmów i wszystkiego, co dla nas istotne, nie utworzy się automatycznie. Musimy najpierw zdecydować się na rodzaj backupu, a później wybrać konkretną firmę, która taki backup oferuje.

Na początku musimy się zastanowić, czy naprawdę potrzebujemy mieć kopię dosłownie wszystkiego. Taki pełny backup zajmuje dużo miejsca, a jego tworzenie może długo trwać. Na przykład w przypadku programów nie zawsze musimy je kopiować, bo w razie wypadku wystarczy je ponownie ściągnąć i zainstalować. Dużo sprawniejszy, a ostatecznie dający podobny efekt, jest backup przyrostowy. Gdy wykonana jest pierwsza kopia zapasowa, to kolejne są tworzone już na jej podstawie i zmianie ulega jedynie wtedy, gdy pojawiają się nowe dane. Możemy również zdecydować się na backup różnicowy. Jest on zbliżony do poprzedniego, natomiast różni się tym, iż każdy kolejny zapis nie jest porównywany do poprzedniego, a zawsze do tego pierwszego. To dopiero początek, bo możemy też zdecydować się na program, który sam decyduje jaki backup aktualnie będzie najlepszy. Możemy również sobie zostawić decyzję, czy kopia zapasowa dysku będzie wykonywana cyklicznie, jednorazowo, czy może cały czas.

Chmura czy serwer?

Obecnie najpopularniejszą formą przechowywania kopii zapasowej jest chmura. Chmura internetowa to nic innego jak sieć połączonych ze sobą serwerów. Użytkownik posiadający do niej dostęp, może tam umieszczać swoje dane. Firmy informatyczne sprzedają chmurę internetową jako usługę lub udostępniają ją za darmo. Do przygotowania kopii zapasowej możemy się również zdecydować na tradycyjny dysk zewnętrzny. To już od nas zależy, czy podłączymy go na stałe i skonfigurujemy backup, czy będziemy traktować jak bardzo duży pendrive i samodzielnie kopiować wybrane pliki. W firmach natomiast częściej niż dyski, do tworzenia backupu używane są serwery. Większe podmioty na stałe zlecają zewnętrznym firmom zajmowanie się ich kopiami zapasowymi, po wcześniejszej analizie potrzeb.

Absolutne minimum to jedna kopia zapasowa. Optymalnie jest mieć ich dwie: jedna fizyczna, a druga w chmurze. Dopiero wtedy możemy spać spokojnie.

Jak odzyskać dane, gdy kopia zapasowa zawiedzie?

Zdecydowałeś się na utworzenie kopii zapasowej w chmurze. Niestety, padłeś ofiarą ataku hakerskiego. Specjaliści od odzyskiwania danych nie mając fizycznego dostępu do serwerów Google, nie są w stanie pomóc. Na szczęście wykonałeś drugą kopię zapasową na dysku zewnętrznym. Jednak w tym stresie spowodowanych strachem przed utratą tak ważnych danych, wyślizgnął Ci się z ręki i dysk upadł na ziemię, w wyniku czego przestał być widoczny w systemie.

Wydaje się to abstrakcyjną historyjką? A co, jeśli wydarzyłoby się naprawdę?

Odpowiedź jest prosta! Zgłoś się do nas – zrobimy wszystko by odzyskać Twoje dane!

Specjaliści pracujący w FORTIS Recovery codziennie mają do czynienia z różnymi uszkodzeniami dysków twardych czy macierzy RAID. Dzięki czemu możemy się pochwalić 96% skutecznością w odzyskiwaniu danych z dysku

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem pod nr 605 882 883, odpowie na wszystkie Twoje pytania. Możesz też dowiedzieć się jak wygląda u nas procedura odzyskiwania danych.

Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę z dowolnego miejsca w kraju – zamów kuriera tutaj.

4 wzmianki o “Kopia zapasowa, a odzyskiwanie danych”

  1. Pingback: Kiedy kopia zapasowa telefonu zastępuje odzyskiwanie danych? | FORTIS

  2. Pingback: Uszkodzona płyta główna - jak odzyskać dane z telefonu? - FORTIS

  3. Pingback: Dyski twarde - uszkodzenia i ich ochrona - FORTIS Recovery

  4. Pingback: Odzyskiwanie skasowanych danych - FORTIS Recovery

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *