Często pracujesz w kawiarni, ponieważ praca zdalna daje możliwość zmiany otoczenia. Przenośny komputer, dostęp do Internetu i pyszna kawa – czego chcieć więcej? Przygotowujesz prezentację dla przełożonego i potrzebujesz dodatkowych zdjęć. Sięgasz więc po dysk zewnętrzny, aby podłączyć go do laptopa, a on nagle ląduje na podłodze. Zaczynasz panikować, ponieważ zawsze zapominasz o wykonywaniu kopii zapasowych danych i dysk jest jedynym nośnikiem, na którym zapisałeś te zdjęcia. Jak odzyskać dane z dysku po upadku?
Upadek dysku to częsta przyczyna utraty danych
Upadek dysku, a w konsekwencji utrata danych, może się zdarzyć każdemu. Z tego typu przypadkami spotykamy się na co dzień. Brak świadomości skutków tego typu zdarzeń powoduje, że często w pierwszym odruchu sprawdzamy czy dysk działa. Ten podstawowy błąd może doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń. Dlatego też, gdy po upadku dysku i jego ponownym podłączeniu, usłyszysz dziwne dźwięki, jak tarcie, mielenie czy klikanie, natychmiast wyłącz urządzenie. Prawdopodobnie doszło do awarii głowicy, która właśnie niszczy Twoje dane, zamiast je odczytywać. Najważniejsze to nie bagatelizować sytuacji i niezwłocznie skorzystać z pomocy profesjonalistów. W naszym laboratorium FORTIS Recovery odzyskiwanie danych z dysku po upadku jest jak najbardziej możliwe.
Budowa dysku – najważniejsze informacje
Dysk składa się ze szczelnej obudowy, wewnątrz której umieszcza się talerz lub zespół obracających się talerzy magnetycznych oraz głowice elektromagnetyczne. Do każdego talerza przyporządkowane są dwie głowice – po jednej na górną i dolną jego powierzchnię. Ruchome elementy dysków twardych znajdują się w bliskiej odległości od siebie i poruszają się z dużymi prędkościami, dlatego też muszą być precyzyjnie pozycjonowane. Pozycjoner odpowiada za przemieszczanie oraz zapewnienie synchronicznego poruszania się ramion głowic. Budowa ta umożliwia odczyt i zapis danych na nośniku pamięci. Więcej informacji o budowie dysku HDD znajdziesz tej stronie.
Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku?
Chociaż nowoczesne, zewnętrzne dyski twarde cechuje większa odporność na wstrząsy i upadki, niż w przypadku starszych urządzeń, to jednak każde niezamierzone uderzenie czy upadek może być przyczyną awarii zewnętrznej głowicy nośnika. Szczególnie w czasie pracy dysk jest dużo bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane wstrząsami. Dlatego też powinno się unikać poruszania laptopem czy dyskiem, gdy jest on włączony. Znaczenie ma również ustawienie komputera w miejscu, w którym nie jest on narażony na przypadkowe kopnięcia i wstrząsy.
Do awarii dysku twardego mogą doprowadzić takie czynniki jak wnikanie wody, skok napięciowy, formatowanie, a nawet czas. Upadek dysku jest sytuacją, w której istnieje stosunkowo duże ryzyko utraty dostępu do danych. W następstwie upadku może bowiem dojść do bezpowrotnej utraty danych wskutek uszkodzenia wrażliwej mechaniki dysku twardego. Konsekwencjami upadku dysku może być chociażby zablokowanie silnika, przyklejenie głowic do talerzy czy uszkodzenie głowic dysku. Niesprawne głowice mogą doprowadzić do zatarcia lub zarysowania powierzchni magnetycznej talerzy, uszkadzając w ten sposób powierzchnię nośnika.
Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Objawy uszkodzenia dysku
Twój komputer nie wykrywa dysku? Nie widzisz plików na dysku, które jeszcze wczoraj się tam znajdowały? A może nie możesz skopiować plików? Słyszysz dziwne dźwięki w postaci klikania, trzeszczenia, przeskakiwania lub piszczenia? Wszystkie te objawy mogą wskazywać na problem z mechaniką dysku, np. z głowicą.
Złym znakiem jest z pewnością stukanie dysku. Jest to spowodowane naciskiem na powierzchnię talerzy, powodującym niszczenie zabezpieczającego ją lakieru ochronnego lub zdzieranie jego powierzchni, a to prowadzi do bezpowrotnej utraty danych. Dlatego też w przypadku zaobserwowania niewłaściwego funkcjonowania dysku, należy zaprzestać jakichkolwiek prac, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia strat.
Odzyskiwanie danych z dysku po upadku. Jakich błędów nie popełniać?
Najważniejsze to zachować spokój i zdrowy rozsądek oraz nie podejmować działań pod wpływem emocji. Działanie te mogą spowodować dodatkowe uszkodzenia, podnosząc tym samym cenę profesjonalnej usługi. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej odłączyć dysk od zasilania. Upadek nośnika nawet z niewielkiej wysokości często przyczynia się do trwałych, niemożliwych do naprawy uszkodzeń. Zdecydowanie odradza się podejmowanie samodzielnych prób odzyskiwania danych w domowych warunkach.
Pierwszym błędem jaki można popełnić po upadku jest sprawdzanie czy dysk działa. Podłączenie dysku do komputera może spowodować zdzieranie lub rysowanie wirującego talerza przez uszkodzoną głowicę lub odgięty pozycjoner głowicy. Odzyskanie 100% danych jest wtedy niemożliwe. Jeśli jednak doszło już do podłączenia dysku po upadku, należy od razu zabezpieczyć dane kopiując je na inny nośnik, ponieważ nie wiadomo jak długo dysk będzie działał.
Samodzielne próby odzyskiwania danych z dysku po upadku
Kolejnym, często powtarzającym się błędem jest próba skanowania i naprawy uszkodzonego dysku przy pomocy różnego typu programów. Oprogramowanie do skanowania dysku czy odzyskiwania danych służą bowiem naprawie problemów związanych z awarią logiczną dysku twardego. Natomiast nie pomoże to w przypadku fizycznych uszkodzeń. Nie należy także stosować technik takich jak rozmontowywanie, zamrażanie czy uderzanie w dysk twardy, ponieważ mogą one utrudnić zadanie odzyskania danych z uszkodzonego dysku. Pod żadnym pozorem nie można otwierać osłony dysku, gdyż czynność ta może być wykonywana wyłącznie w sterylnym pomieszczeniu. Samodzielne działania prowadzą także do zwiększenia kosztów profesjonalnego odzyskiwania danych. Z doświadczenia wiemy, iż cena usługi dotyczącej naprawianego w nieodpowiedni sposób dysku jest zawsze wyższa, niż w przypadku pierwotnie uszkodzonego nośnika. Samodzielne odzyskiwanie danych z dysku po upadku jest więc ryzykowne i często nieopłacalne.
Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku
Odzyskiwanie danych z mechanicznie uszkodzonych dysków to nie lada wyzwanie. Uszkodzenia na powierzchni talerzy dysku uważa się niekiedy za uniemożliwiające odzyskanie danych. Uszkodzone talerze powodują, że dysk przestaje działać, przez co dostęp do danych zostaje zablokowany.
W jakich sytuacjach dochodzi do uszkodzeń talerzy dysku twardego? Przyczyną tego typu uszkodzeń są przede wszystkim uderzenia lub upadek dysku. Powodują one wstrząsy, podczas których dochodzi do uderzeń głowic o wirujący talerz, skutkujących powstaniem mikro uszkodzeń. Uszkodzenia te powstają także podczas samodzielnych prób odzyskiwania danych i rozbierania dysków bez znajomości ich budowy, prowadzących do zarysowań na powierzchni talerzy.
Odzyskiwanie danych znajdujących się na tak uszkodzonych dyskach jest możliwe, wymaga jednak zwiększonych nakładów pracy. Powodzenie odzyskiwania danych uzależnione jest od wielu czynników, takich jak ilość zarysowań czy ich lokalizacja na powierzchni talerza.
Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysku
Jak już wspominaliśmy, dysk składa się z talerzy, które są zapisywane zarówno z góry, jak i z dołu. Najczęściej nośnik wyposażony jest w więcej niż jeden talerz. Jeśli wskutek upadku została całkowicie uszkodzona jedna powierzchnia talerza, to jesteśmy w stanie odzyskać wszystkie dane znajdujące się na pozostałych powierzchniach. W przypadku, gdy dysk składa się tylko z jednego talerza, a upadek spowodował zarysowanie jednej powierzchni, staramy się odczytać część plików ze sprawnych obszarów. Dlatego też jesteśmy zdania, iż odzyskiwanie danych z dysku po upadku to zadanie dla specjalistów. Proces ten wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednio sterylnych warunków.
Jakie czynności należy wykonać przed faktycznym odzyskiwaniem danych? Usługi, od których najczęściej zaczynamy to wymiana zespołu głowic na stacji diagnostycznej, przywrócenie głowic na rampę parkingową oraz ewentualna zmiana uszkodzonej lub pękniętej elektroniki USB/SATA. Nie zajmujemy się naprawą uszkodzonych dysków, ponieważ są one bardziej narażone na kolejne awarie. Większość dysków już w trakcie prac laboratoryjnych przestaje działać, a zakończenie odzyskiwania wszystkich sektorów pamięci wymaga wielokrotnej wymiany głowic.
Jak możemy pomóc Ci odzyskać dane z dysku po upadku w FORTIS Recovery?
Ze względu na to, iż odzyskiwanie danych z dysku po upadku wymaga odpowiednich warunków i nie każdy jest w stanie zapewnić je w warunkach domowych, wystarczy, że dostarczysz nam dysk, a my zajmiemy się resztą. Dzięki dokładnej analizie nośnika, możliwe jest zdiagnozowanie przyczyny utraty danych i ustalenie procesu działania, w celu ich odzyskania. W procesie odzyskiwania danych tworzymy kopię zabezpieczającą dane oraz podejmujemy prace mające na celu przywrócenie struktury nośnika oraz utraconych plików. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie potrzebne do uruchomienia Twojego dysku i odzyskania danych.
[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów w całej Polsce. Na chwilę obecną znajdziesz nas w: Warszawie, Kłodzku, Rzeszowie, Nowym Targu, Katowicach, Opolu, Krakowie.
Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę skąd tylko chcesz – Zamów kuriera tutaj.
Pingback: Odzyskiwanie danych po formatowaniu – jak to zrobić? | FORTIS Recovery
Pingback: Odzyskiwanie danych z dysku HDD - FORTIS Recovery