Odzyskiwanie skasowanych danych z telefonu

Telefony są obecnie tak popularnymi urządzeniami mobilnymi, że posiada je niemal każdy. Służą one przede wszystkim do kontaktowania się z innymi, ale również stanowią pewnego rodzaju przechowalnię dla różnego rodzaju plików. Zdjęcia z wyjazdów i ważnych imprez rodzinnych oraz nagrania video to tylko niektóre dane znajdujące się w większości tego typu urządzeń. Niekiedy zdarza się tak, że przechowywane w telefonie dane zostają usunięte. Może do tego dojść zupełnie przypadkowo lub na przykład w wyniku formatowania. Co dzieje się z plikami po ich usunięciu z telefonu? Jak postępować w przypadku, gdy istotne dla nas dane zostaną skasowane? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Co dzieje się z plikami po ich usunięciu z telefonu?

Usunięcie plików z telefonu nie likwiduje ich całkowicie z jego pamięci. Dlatego też w sytuacji przypadkowego skasowania istotnych danych nie należy od razu wpadać w panikę. W przypadku telefonów z systemem operacyjnym Android po usunięciu pliku obszar, w którym znajdował się ten plik zaznaczany jest jako pusty, a sam plik uznany zostaje za brakujący (jednak wciąż się tak naprawdę tam znajduje). Dlatego właśnie istnieje możliwość jego przywrócenia. Nie warto więc przejmować się utraconymi danymi z telefonu. Wystarczy jedynie zdać się na umiejętności profesjonalistów zajmujących się odzyskiwaniem danych. W zdecydowanej większości przypadków przywrócenie danych jest bowiem możliwe.

Telefon z Androidem – czy odzyskiwanie skasowanych zdjęć jest możliwe?

Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz był w sytuacji, w której przez przypadek usunął zdjęcia (lub innego rodzaju pliki) z telefonu. Na szczęście w większości współczesnych smartfonów z systemem operacyjnym Android jest kosz, czyli miejsce, w którym znajdują się usunięte zdjęcia oraz filmy. Nie są one jednak przechowywane w tym miejscu bezterminowo. Zazwyczaj po określonym czasie (na przykład dwóch tygodni) pliki te zostają trwale usunięte. Jednak przed upłynięciem tego czasu można je jeszcze bezproblemowo odzyskać. Funkcję kosza można spotkać w przypadku telefonów między innymi takich marek jak Samsung czy Huawei.

Kosz w telefonie Huawei znajduje się w karcie „Albumy” i „Ostatnio usunięte”. Jest on dostępny przez 30 dni, o ile sami nie wyczyścimy wcześniej tej lokalizacji. Wystarczy zaznaczyć zdjęcia, które przez przypadek usunęliśmy, i nacisnąć „Przywróć”.

O czym należy pamiętać w przypadku usunięcia danych z telefonu?

Niezależnie od tego, w jaki sposób utraciliśmy istotne dla nas dane, powinniśmy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Przede wszystkim po usunięciu plików nie należy używać naszego urządzenia mobilnego. Dlaczego? Otóż każda, nawet niepozorna operacja na telefonie, może powodować nadpisanie plików, które chcemy odzyskać. Takie działanie może z kolei znacznie utrudnić ich odzyskanie, a nawet całkowicie je uniemożliwić. W Internecie możemy natrafić na informacje, że usunięte dane mogą zostać nadpisane nawet 3 razy, a nadal będzie możliwe ich odzyskanie. Niestety jest to mit. Już jednorazowe, całkowite nadpisanie pliku skutecznie uniemożliwia jego odzyskanie. Dlatego też w przypadku utracenia różnego rodzaju danych najlepiej odłożyć urządzenie na bok, a następnie zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Odzyskiwanie skasowanych danych z telefonu na własną rękę

W sytuacjach, gdy jest szansa na to, że poradzimy sobie z problemem sami, można próbować na własną rękę odzyskać istotne dla nas pliki. W jaki sposób można to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

 • Jednym ze sposobów jest pobranie danych z chmury. Warto wspomnieć, że synchronizacja danych w Chmurze pozwala uniknąć stresu związanego z utratą istotnych danych.
 • Inną metodą jest wykorzystanie narzędzia o nazwie „Kosz”, który umożliwia przywrócenie usuniętych danych. Niestety nie wszystkie telefony są w niego wyposażone.

Kolejną słuszną metodą jest po prostu zdanie się na pomoc specjalistów z dziedziny odzyskiwania danych. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo czasu oraz uniknąć dodatkowego stresu.

Jakie rodzaje danych usuniętych z telefonu można odzyskać?

Profesjonalne odzyskiwanie danych nie dotyczy tylko wyłącznie zdjęć oraz filmów. Owszem, ten rodzaj plików jest najczęściej spotykany podczas pracy w branży przywracania danych. Jednak poza nimi możliwe jest również odzyskanie takich typów danych, jak między innymi:

 • wiadomości SMS oraz MMS, wiadomości z komunikatorów internetowych,
 • kontakty,
 • historię połączeń,
 • notatki, dane z kalendarza, dokumenty, pobrane pliki,
 • e-maile,
 • hasła dostępu,
 • i wiele innych.

Pełną listę danych jakie możemy odzyskać z telefonu znajdziesz na naszej stronie Odzyskiwanie danych z telefonu.

Odzyskiwanie skasowanych danych z telefonu z pomocą specjalistów – jak to wygląda?

Jeśli wszystkie sposoby samodzielnego odzyskiwania danych zawiodą, warto sięgnąć po pomoc specjalistów w tej dziedzinie. Na podstawie informacji od użytkownika na temat przyczyny utracenia danych, specjaliści dobiorą odpowiednią metodę, która pozwoli na szybkie odzyskanie plików. Firmy zajmujące się profesjonalnym odzyskiwaniem danych są zazwyczaj w posiadaniu specjalistycznego, dedykowanego do tego celu oprogramowania. Proces odzyskiwania plików z jego wykorzystaniem polega zwykle na połączeniu urządzenia z komputerem (na którym znajduje się to oprogramowanie), wyborze rodzaju pliku oraz rozpoczęciu skanowania. 

Następnie wystarczy już tylko wybrać konkretne dane, które mają zostać przywrócone. Takie działania podejmowane są w przypadku odzyskiwania danych z telefonów, które nie posiadają klasycznego kosza na śmieci (czyli w przypadku sporej części smartfonów wyposażonych w system operacyjny Android). Jeśli popularne metody odzyskiwania danych zawiodą, wówczas firmy sięgają po jeszcze nowocześniejsze rozwiązania. Przykładem jest urządzenie UFED Touch Ultimate, o którym powiemy więcej już w kolejnym akapicie.

UFED Touch Ultimate, jako nowoczesne urządzenie do odzyskiwania skasowanych danych z telefonu

UFED Touch Ultimate jest urządzeniem, które pozwala na analizę telefonów komórkowych (oraz innych urządzeń mobilnych), dzięki czemu wykorzystywane jest do odzyskiwania danych, SMS-ów, a nawet wykrywania aplikacji szpiegujących. Jego ogromną zaletą jest fakt, że wykorzystanie tego urządzenia w żaden sposób nie wpływa na zawartość analizowanego sprzętu. Ponadto UFED Touch Ultimate pozwala na odzyskiwanie nie tylko takich danych, jak: zdjęcia, filmy oraz wiadomości SMS, ale także historii połączeń oraz konwersacji prowadzonych przy użyciu popularnych komunikatorów.

Opisywane urządzenie zazwyczaj wykorzystują śledczy, nawet w najtrudniejszych przypadkach, kiedy to inne metody odzyskiwania danych zwyczajnie zawodzą. Z UFED Touch Ultimate jesteśmy niemal pewni, że ważne dla nas dane zostaną szybko przywrócone. O tym jak wygląda odzyskiwanie danych z pomocą UFED pisaliśmy w tym artykule. Przy wyborze firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych warto więc zwrócić uwagę na to, czy dysponuje ona wspomnianym specjalistycznym sprzętem.

Działania, które znacznie utrudniają odzyskiwanie danych

Pamiętaj, że każda czynność wykonana na telefonie po ich usunięciu może całkowicie uniemożliwić ich odzyskanie. Wszelkie próby samodzielnego odzyskiwania danych mogą więc skończyć się bezpowrotną ich utratą. Dlatego też w takiej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z usług firmy zajmującej się profesjonalnym odzyskiwaniem danych, tak jak my – FORTIS Recovery, która dodatkowo może pochwalić się posiadaniem urządzenia UFED Touch Ultimate.

Odzyskiwanie skasowanych danych z telefonu – skorzystaj z naszej pomocy

Właśnie usunąłeś z telefonu ważne dla Ciebie dane? Nie wykonałeś kopii zapasowej, a nie chcesz ryzykować samodzielnego odzyskiwania danych? Skorzystaj z naszej pomocy!

[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów w całej Polsce. Na chwilę obecną znajdziesz nas w: Warszawie, Kłodzku, Rzeszowie, Nowym Targu, Katowicach, Opolu, Krakowie, Chrzanowie, Poznaniu.

Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę skąd tylko chcesz – Zamów kuriera tutaj.

7 wzmianek o “Odzyskiwanie skasowanych danych z telefonu”

 1. Pingback: Odzyskiwanie danych z dysku HDD - FORTIS Recovery

 2. Pingback: Odzysk danych z telefonu. Kompendium wiedzy - FORTIS Recovery

 3. Pingback: Odzyskiwanie danych po przywróceniu ustawień fabrycznych

 4. Dzieńdobry 2 dni temu syn bawił sie telefonem i usunał mi bardzo wazną konwersacje na messenger caly czat pribowalam sciagac kopie zapasowa z fecboooka niestety nie ma tam tej konwersacji czy wasza firma jest q stanie pomoc ?

  1. Dzień dobry, niestety nie. Nie jesteśmy w stanie odzyskać skasowanych konwersacji w aplikacji Messenger, ponieważ dane te nie zapisują się w pamięci telefonu – są przechowywane na serwerach Facebooka, a nie mamy do nich dostępu. Pozdrawiamy serdecznie, Zespół FORTIS Recovery

 5. Witam czy jest możliwość odblokowania telefonu? Syn bawił się i wbił sam nowy nr pin. W tej chwili nie pamięta jakie to cyfry. Czy jest taka możliwość bez utraty danych?

  1. Dzień dobry, możemy sprawdzić czy da się zdjąć blokadę ekranu bez utraty danych. Niestety nie napisał Pan o jakim modelu telefonu mowa. Zapraszamy serdecznie, diagnoza jest bezpłatna i nie wpływa na zawartość pamięci telefonu. Mogę także zamówić bezpłatnego kuriera po odbiór nośnika. Proszę o kontakt pod numerem 605882883 lub mail na adres biuro@fortisrecover.pl. Pozdrawiam, zespół FORTIS Recovery

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *