Nowe zagrożenia w sieci

Rodzaje zagrożeń oraz na co szczególnie należy zwracać uwagę, aby nie dać się oszukać?

Rozwój nowoczesnych technologii oraz rozwiązań niewątpliwie przyniósł nam wiele dobrego. Nie wszyscy jednak wykorzystują ten fakt w szczytnym celu. Poniższy artykuł dotyczy Internetu, który jest obecnie między innymi narzędziem pracy, edukacji oraz rozrywki, ale (niestety) nie tylko. Coraz częściej możemy się bowiem spotkać z próbami wykorzystywania użytkowników Internetu w celu nielegalnego osiągnięcia korzyści. Przestępcy stosują obecnie różne metody, o których warto wiedzieć, aby nie wpaść w ich pułapkę. Jakie zagrożenia w sieci są w dzisiejszych czasach uważane za najbardziej niebezpieczne? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie oraz kilka wskazówek odnośnie zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.

Zagrożenia w sieci

Wraz z rozwojem nowoczesnych rozwiązań z wykorzystywaniem narzędzi On-line zwiększyła się również liczba zagrożeń czyhających w sieci dosłownie na każdym kroku. Szczególny wzrost działalności hakerów zaobserwowano w 2020 roku, kiedy to wybuch pandemii Koronawirusa przeniósł większość działań życia codziennego oraz zawodowego w świat Internetu.

Eksperci alarmują i doradzają ostrożność w różnego rodzaju aktywnościach w sieci. Najbardziej popularne są obecnie zjawiska phishing’u, spear phishing’u oraz ransomware. Przyjrzymy się teraz dokładniej każdemu ze wspomnianych zagrożeń czyhających w sieci.

Phishing – czym jest i jak się przed nim bronić?

Phishing jest metodą bardzo często wykorzystywaną przez cyberprzestępców. Polega ona na wyłudzaniu poufnych danych, którymi są zazwyczaj loginy i hasła, numery kart kredytowych oraz numery PESEL. Skutkiem tego typu działań można więc stracić na przykład dostęp do konta mailowego lub, co gorsza, środki zgromadzone na rachunku bankowym. W metodzie tej przestępcy bardzo często wykorzystują fałszywe e-maile oraz wiadomości SMS.

Ostatnimi czasy zaczęli oni również korzystać z komunikatorów oraz portali społecznościowych. Ogólna zasada działania phishing’u polega na przygotowaniu tak zwanej przynęty. Do osiągnięcia „sukcesu” phishing’u konieczne jest wzbudzenie zaufania atakowanej w ten sposób osoby.

Przestępcy mają na to bardzo skuteczną metodę. Podszywają się oni pod inne osoby bądź instytucje (najczęściej są to banki, urzędy, firmy telekomunikacyjne oraz kurierskie). Cyberprzestępcy układają wysyłane do ofiary wiadomości (mailowe lub SMS) w taki sposób, aby nakłonić ich do wejścia w dołączony link prowadzący bezpośrednio do strony internetowej zaprojektowanej przez tychże oszustów. Strony te bardzo często przypominają rzeczywiste witryny instytucji, pod które podszywają się przestępcy, przez co bardzo łatwo jest „nabrać” się na ich działanie. Na fałszywej stronie bardzo często ofiara proszona jest o podanie loginu oraz hasła (najczęściej do konta bankowego).

W taki właśnie sposób oszuści uzyskują dane, pozwalające na wyczyszczenie kont bankowych swoich ofiar. W sytuacji, gdy dostaniemy podejrzaną wiadomość zawierającą link do strony internetowej, warto zastanowić się dwa razy, nim w niego klikniemy. Należy również bardzo dokładnie analizować tego typu wiadomości, sprawdzić dokładnie link do przekierowanej strony. W tych wysyłanych przez oszustów bardzo często znajdują się bowiem liczne błędy ortograficzne i interpunkcyjne.

Spear phishing – krok dalej od zwykłego phishing’u

Coraz bardziej popularne stają się również ataki w formie spear phishing’u. Czym charakteryzuje się ta metoda? Otóż jest ona niczym innym, jak bardziej zaawansowaną formą phishing’u.

Cechą wspólną tych dwóch wspomnianych metod cyberprzemocy jest wysyłanie wiadomości e-mail lub SMS do ofiar. Przestępcy w obu przypadkach podają się za znane osoby lub instytucje. Jednak w przypadku phishing’u wysyłają oni wiadomości do losowych osób. Spear phishing obejmuje rozsyłanie zainfekowanych wiadomości do konkretnych, wcześniej wybranych osób.

Poszukiwanie potencjalnej ofiary odbywa się również z wykorzystaniem internetowych narzędzi. Chodzi tutaj głównie o portale społecznościowe, dzięki którym można zebrać niezbędne informacje o praktycznie każdym użytkowniku. Ogólna dostępność różnego rodzaju informacji znacznie ułatwia cyberprzestępcom zadanie. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na udostępniane w sieci dane.

Ransomware – kolejny przykład zagrożenia w sieci

Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej raz w życiu spotkała się z określeniem oprogramowanie ransomware.

Ransomware czyli złośliwe oprogramowanie. Czym ono jest?

Oprogramowanie to określane jest również mianem oprogramowania wymuszającego okup. Jego zasada działania polega na zablokowaniu użytkownikom dostępu do ich systemów bądź też plików osobistych oraz wysunięciu żądań uiszczenia opłaty w zamian za przywrócenie tego dostępu. Przestępcy żądają zwykle dokonania opłaty w postaci kryptowalut lub przelewu z karty kredytowej.

Do infekcji oprogramowaniem ransomware może dojść na wiele sposobów. Jednym z najczęściej spotykanych jest wysyłanie wiadomości e-mail w postaci wiadomości spam. Zawierają one zwykle linki do złośliwych stron internetowych lub zainfekowane pliki różnego rodzaju. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych zagrożeń w sieci, tak również i w przypadku ransomware, cyberprzestępcy kreują wysyłane wiadomości e-mail w taki sposób, aby wyglądały one jak wiadomości od znanych osób lub instytucji. W ten sposób próbują wzbudzić zaufanie swoich ofiar.

Innym sposobem na zainfekowanie oprogramowaniem ransomware są złośliwe reklamy. Ta metoda jest niezwykle niebezpieczna, gdyż w niektórych przypadkach nie wymaga nawet najmniejszego działania ze strony użytkownika. Często bywa tak, że podczas przeglądania różnych potencjalnie bezpiecznych witryn zostajemy przekierowani na serwery przestępców. Zazwyczaj nie wymaga to nawet wejścia w złośliwą reklamę.

Jak bronić się zagrożeniami czyhającymi w sieci?

Najskuteczniejszą metodą na obronę przed zagrożeniami w sieci jest zachowanie szczególnej ostrożności. Silne hasło to podstawa naszego bezpieczeństwa w Internecie. Mocne hasło hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków, było mieszanką małych i dużych znaków oraz zawierało co najmniej jeden znak specjalny @#$%^&.

Nigdy nie należy wchodzić w linki, które nawet w najmniejszym stopniu wzbudzają naszą podejrzliwość. Nie powinniśmy również klikać na wyskakujące na stronach internetowych reklamy. Poziom naszego bezpieczeństwa w sieci zwiększa ponadto korzystanie z bezpiecznych stron internetowych. Dobrym posunięciem będzie również korzystanie z programów antywirusowych. Należy również zwracać uwagę z jakimi sieciami łączy się nasze urządzenie. Powinniśmy się starać nie korzystać z sieci publicznych, których połączenia nie są zaszyfrowane.

Jak odzyskać dane po ataku hakerskim?

Bardzo często wystarczy jedynie krótka chwila nieuwagi, aby paść ofiarą cyberprzestępców. W wyniku ataków hakerów można zaś bezpowrotnie utracić bardzo ważne dane. Czy później możliwe jest odzyskanie tych danych? Odpowiedź brzmi: tak. Najlepszą metodą odzyskiwania danych po ataku hakerskim jest przywrócenie plików z kopii zapasowej. Istotne jest jednak, aby przez przywróceniem kopii zapasowej pozbyć się szkodliwego oprogramowania.

Co zrobić w sytuacji, kiedy nie posiadamy kopii zapasowej? Wówczas możemy sięgnąć po jedną z metod odzyskiwania zaszyfrowanych danych, jaką jest zapłacenie okupu hakerom.

Jednakże przeważnie wiąże się to z ogromnymi kosztami, dużo większymi jak odzyskiwanie danych. Istotne jest również to, iż nie mamy żadnej gwarancji, iż po opłaceniu okupu dostaniemy poprawny klucz do rozszyfrowania danych oraz czy nie dostaniemy żądania zapłaty kolejnej, wyższej, kwoty. Jednocześnie pojawia się także problem z rozliczeniem takiej płatności – hakerzy z pewnością nie wystawią faktury.

Dlatego też radzimy by w tej sprawie zwrócić się do specjalistów, gdyż jedynie wtedy szanse na odzyskanie plików będą największe.

Jak odzyskać zaszyfrowane dane w FORTIS Recovery?

W FORTIS Recovery bazujemy na wieloletniej wiedzy naszych specjalistów, którzy mają własne, innowacyjne metody rozszyfrowania danych po ataku hakerskim. Dzięki czemu jesteśmy w stanie odzyskać Twoje dane z zaszyfrowanych plików, ale także baz danych, takich jak:

  • Optima, 
  • SQL, 
  • MSSQL, 
  • MySQL, 
  • DBF.

Ratujemy firmy, które z dnia na dzień stają w obliczu kryzysu, tracąc bazę danych ze swoimi kontrahentami, wszystkie faktury, rozliczenia, zeznania, ewidencje. Nie zawsze wszystkie dane da się odtworzyć z wersji papierowych, a czasem może potrwać to bardzo długo.

Wystarczy, że wyślesz nam jeden zaszyfrowany plik, abyśmy mogli określić czy jesteśmy w stanie Ci pomóc – ekspertyzę wykonany bezpłatnie i w jak najkrótszym czasie. Natomiast do odzyskania bazy danych będziemy potrzebować nośnika, najczęściej dysku czy serwera, na którym znajdowały się bazy w chwili ich zaszyfrowania.

Zapoznaj się z naszą ofertą dotyczącą odzyskiwania zaszyfrowanych baz danych – [TUTAJ].

Jeśli jesteś zdecydowany i zależy Ci na czasie, możesz zamówić bezpłatnego kuriera po odbiór nośnika – [TUTAJ]!

.

1 wzmianka o “Nowe zagrożenia w sieci”

  1. Pingback: Czym są ataki hakerskie? - FORTIS Recovery

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *