Usunięcie blokady ekranu. Android i jego niestandardowa obsługa.
Usunięcie blokady ekranu w urządzeniach z systemem operacyjnym Android bywa konieczne. Zabezpieczenie, które ma chronić telefon lub tablet przed dostępem niepożądanych osób, potrafi wpędzić w kłopoty także jego właściciela. Kiedy usunięcie hasła blokady telefonu jest przydatne i czy można taką czynność wykonać samodzielnie?
Blokadę telefonu lub tabletu ustalamy po to, aby zabezpieczyć je przed dostępem osób trzecich. Rzeczywiście, bez znajomości PINu lub wzoru, który ustalimy na etapie konfiguracji urządzenia, nie będzie ono chciało współpracować. Co więcej, po kilku nieudanych próbach zablokuje się trwale.
Czy samodzielne usunięcie blokady ekranu Android jest możliwe?
W sytuacji normalnej, kiedy telefon lub tablet działają prawidłowo, usunięcie blokady ekranu jest prostą czynnością. Wystarczy, że wprowadzisz odpowiednie zmiany z poziomu ustawień urządzenia. Staje się zadaniem skomplikowanym, jeśli nie możesz się zweryfikować jako uprawniony właściciel zablokowanego sprzętu. Ten mechanizm skutecznie chroni twoje dane zmagazynowane w pamięci telefonu.
Zdarza się jednak, że blokada to problem dla właściciela urządzenia. Nie chodzi tylko o zapominalstwo. Uszkodzony wyświetlacz potrafi skutecznie pozbawić Cię możliwości wpisanie czegokolwiek. Choć bardzo dobrze znasz hasło, nie jesteś w stanie nawet pobrać danych przed wysłaniem telefonu do naprawy. Czy zawsze musi tak być?
Skutecznie usunąć blokadę ekranu Android możesz, restartując urządzenie do ustawień fabrycznych. Wykonasz tę czynność zawsze, jeśli jest możliwe uruchomienie telefonu. Nawet jeśli wyświetlacz nie współpracuje, możesz zadysponować przywrócenie ustawień początkowych, posługując się klawiszami zasilania i dźwięku. Na pewno też restart do ustawień fabrycznych w żaden sposób nie przyczyni się do uszkodzeń sprzętowych.
Dla stanu Twoich danych restart może być jednak bardzo brutalny. W jego wyniku usuwane są wszystkie dane, które wprowadził użytkownik. Dlatego możesz się spodziewać, że usunie on także kłopotliwe hasło blokady. Oprócz tego te treści, których możesz wcale nie chcieć się pozbywać: listy kontaktów, historię korespondencji, hasła używane w zainstalowanych aplikacjach czy zdjęcia.
Czy producenci wspierają usunięcie blokady ekranu Android?
Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z telefonu z Androidem, dobrze wie, że powiązanie go z kontem Google dzieje się niemal bezwiednie. Wystarczy zacząć konfigurację, a urządzenie za oczywiste uważa, że masz lub bardzo chcesz mieć pocztę Gmail i trochę miejsca w chmurze. Może to budzić różne emocje, ale sparowanie telefonu z kontem Google sprawia, że jego właściciel może liczyć na kilka intuicyjnych rozwiązań.
Przede wszystkim konto Google jest dobrym miejscem na kopię zapasową danych. Dzięki temu restart do ustawień fabrycznych nie musi doszczętnie pozbawiać Cię zdjęć i listy kontaktów. Ponowne uruchomienie telefonu i wskazanie odpowiedniego konta Google powoduje, że straty danych są ograniczone. Z Dysku Google pobierana jest odpowiednia kopia zapasowa.
Do niedawna użytkownicy urządzeń z Androidem mogli liczyć, że konto Google pomoże im zdjąć blokadę telefonu. Służyła do tego odpowiednia funkcja w aplikacji Znajdź Moje Urządzenie (Android Device Manager). Proces ten polegał na zmianie wcześniej ustalonego hasła na nowe. Jedyna weryfikacja, jaka była potrzebna, to zalogowanie do konta Google.
Aktualnie zmiany hasła blokady przy wsparciu Google nie wykonasz. Android Device Manager pomaga zlokalizować urządzenie lub zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich, ale nie jest przydatne w czynnościach, które użytkownik powinien móc wykonać z telefonem w ręku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Bardzo podobnie kwestię blokady ekranu traktują producenci urządzeń mobilnych. Zdjęcie blokady przez nich jest możliwe, ale tylko nieliczni oferują taką usługę użytkownikom swojego sprzętu. Taka możliwość wymaga zazwyczaj aktywacji konta abonenckiego. W sytuacji, kiedy telefon jest już zablokowany, nie zawsze można przejść przez ścieżkę rejestracji. Dlatego warto odwiedzić stronę producenta zablokowanego telefonu, ale usunięcie blokady ekranu Android nie zawsze będzie dostępne. Zdecydowanie trudniej jest właścicielom telefonów Huawei, niż Samsunga.
Usunięcie blokady ekranu Android przez specjalistów: za co właściwie płacisz?
Profesjonalne usunięcie blokady ekranu Android jest usługą z zakresu odzyskiwania danych. Powyższe sposoby nie są usługą, za którą warto płacić. Jeśli restart do ustawień fabrycznych i ryzyko usunięcia danych są dla Ciebie do przyjęcia, możesz podziałać sam. Przed uruchomieniem polecenia przywrócenia ustawień początkowych wystarczy, że sprawdzisz, czego możesz się spodziewać po posiadanej kopii zapasowej.
Usunięcie blokady ekranu Android przy pomocy kabli OTG
Jeśli jednak nie jesteś czegoś pewien, usunięcie blokady ekranu Android powinien zrobić profesjonalista. Najprostszą czynnością, jaką można wykonać to użycie kabli OTG. Przydaje się ono jednak w bardzo specyficznej sytuacji. Jeśli znamy hasło blokady, ale ekran dotykowy nie współpracuje. Zdarza się to w przypadku niektórych uszkodzeń mechanicznych. Ekran podświetla się, ale nie reaguje na dotyk i nie można nim normalnie zarządzać.
Taka usługa często jest oferowana przez serwisy telefonów jako dodatkowa czynność poprzedzająca naprawę. Polega na podłączeniu przez kabel OTG myszki komputerowej, którą zarządzamy telefonem. Tego sposobu można też użyć na własną rękę, bo metoda ta nie wymaga specjalistycznych warunków.
Usunięcie blokady ekranu Android przy pomocy UFED
UFED Touch Ultimate jest narzędziem, które pozwala na dostęp do pamięci urządzeń mobilnych, które mają działające gniazdo zasilania. Korzystają z nich laboratoria odzyskiwania danych oraz kryminalistyczne. Przy jego pomocy można wielu przypadkach przywrócić nawet stan pamięci telefonu zrestartowanego do ustawień fabrycznych. UFED standardowo wyposażony jest w oprogramowanie, które pozwala ominąć blokadę telefonu z systemem operacyjnym Android 6.0 lub starszym.
Oprócz skuteczności dużą zaletą UFED Touch Ultimate jest także jego bezinwazyjność. Telefon lub tablet, któremu usuwana jest blokada, przechodzi przez ten proces w sposób, który nie pozostawia na nim żadnych interesujących producenta śladów. Tym samym sprzęt ma zachowaną gwarancję, a użytkownik nie traci żadnych danych. Jak w Laboratorium FORTIS Recovery odzyskujemy dane przy pomocy UFED przeczytasz tutaj.
Usunięcie blokady ekranu Android z fizyczną ingerencją w elektronikę
Urządzenia mobilne z Android 6.1 (Marshmallows) i nowsze są wyposażone w silne szyfrowanie sprzętowe, do którego kluczem prywatnym jest hasło blokady telefonu. Jakiekolwiek jego naruszenie skutkuje nadpisaniem danych. Dlatego wykorzystanie wielu technik odczytu lub ominięcia hasła nie jest w ich przypadku rozsądne. Nawet wlutowanie się do płyty głównej telefonu i odczyt zawartości pamięci metodą ISP nie będzie pomocny.
Elektronikę telefonu można jednak odrobinę oszukać. Potrzebne są do tego warunki laboratoryjne i bardzo dużo precyzji. Zablokowane urządzenie mobilne, którego nie chcemy przyprawiać o restart do ustawień fabrycznych, musi zostać rozkręcone. Cały proces dotyczy bowiem jego płyty głównej. To w jej obrębie wywołać trzeba ultrakrótkie, kontrolowane spięcie w taki sposób, który pozwala na odczyt zawartości kości pamięci. W ten sposób zapomniane hasło jest pozyskiwane, a po złożeniu telefonu wprowadzane dokładnie tak samo, jak zrobiłby to użytkownik.
Ta metoda pozwala odczytać lub zmienić hasło blokady w sposób, który zachowuje wszystkie dane i ustawienia wprowadzone przez jego właściciela. W sytuacjach awaryjnych pomaga także odzyskać z telefonu wszystko, co magazynować może jego pamięć. Nie ma znaczenia ilość danych, ani wersja systemu Android.
Nie trzeba się też obawiać późniejszych problemów z działaniem telefonu. Rzeczywiście, żeby dostać się do płyty głównej niezbędne jest naruszenie plomb gwarancyjnych. Pozbawia to właściciela urządzenia kurateli producenta, który podczas ewentualnego serwisowania uzna tablet lub telefon za użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem.
W obliczu ryzyka utraty danych utrata gwarancji może być jednak niewielkim kosztem. Jeśli usunięcie blokady ekranu Android wykona wykwalifikowany technik w odpowiednio sterylnych warunkach, właściciel telefonu nie zauważy żadnych różnic w funkcjonalności sprzętu.
Jak usuwamy blokadę ekranu Android w FORTIS Recovery?
W naszym Laboratorium oferujemy profesjonalne i poufne usuwanie blokad ekranu urządzeń mobilnych z systemem Android, bez utraty danych.
Wykorzystujemy wszystkie dostępne na rynku metody by:
- odzyskać wzór blokady ekranu,
- odcyfrować PIN zabezpieczający telefon,
- odczytać hasło Android.
Najlepiej będzie jeśli przekonasz się sam! Skorzystaj z bezpłatnej diagnozy, na podstawie której dopasujemy odpowiednią metodę działania i wycenimy usługę.
[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów. Na chwilę obecną znajdziesz nas w: Warszawie, Kłodzku, Rzeszowie, Nowym Targu, Opolu, Krakowie, Chrzanowie i Katowicach.
Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę, skąd tylko chcesz. – Zamów kuriera tutaj.
Pingback: Jak usunąć blokadę ekranu wzorem? | FORTIS Recovery
Jedną z głównych zalet powłoki Androida jest jej wielostopniowy system ochrony, który można ulepszać niemal bez końca.
Pingback: Odzysk danych z telefonu. Kompendium wiedzy - FORTIS Recovery
Pingback: Jak usunąć blokadę ekranu wzorem? - FORTIS Recovery