kopia-zapasowa-odzyskiwanie-danych

Jak tworzyć kopię zapasową danych z telefonu?

Odzyskiwanie danych jest usługą, której możesz nigdy nie potrzebować. Na wyciągnięcie ręki i bez wstawania z kanapy masz dostępne coś lepszego. Nazywa się to kopia zapasowa. Na dodatek, chociaż Twój telefon sumiennie ją wykonuje, to często nie masz o tym pojęcia. Dlaczego nie zawsze wiesz, że posiadasz backup telefonu i jak powinieneś go wykonywać, żeby był przydatny?

Odzyskiwanie danych z telefonu jest coraz bardziej skuteczne. Smartfon lub iPhone rozjechany przez TIRa nadal może być źródłem wszystkich Twoich danych. Nie oznacza to, że dostanie się do nich, będzie proste, tanie, a efekt zawsze satysfakcjonujący. Choć w Fortis Recovery dbamy o to, aby zawsze stosować najnowsze narzędzia, takie jak UFED Touch Ultimate i stale udoskonalamy swoje metody odzysku danych, to jesteśmy pewni, że twórcy złośliwego oprogramowania także szybko się uczą.

W sytuacji awaryjnej, kiedy dane są cenne, możesz najeść się stresu i wydać sporo pieniędzy tylko dlatego, że zdarzyło się coś nietypowego. Kompletnie niepotrzebnie, bo wystarczyłaby Ci dobra kopia zapasowa. Backup możesz tworzyć na wiele sposobów, zależnych od ilości danych, sposób ich przyrostu i miejsca przechowywania. Jeśli do wykonania masz kopię zapasową telefonu, wystarczy Ci przemyślany wybór najwygodniejszej strategii. 

Gdzie przechowywać kopie danych z telefonu?

Backup pamięci telefonu warto wykonywać regularnie, w rytmie dostosowanym do miejsca przechowywania oraz sposobu tworzenia kopii. Polecane są co najmniej dwa niezależne źródła, ale im więcej kopii będziesz posiadał, tym lepiej. Pytanie tylko, czy wszędzie i zawsze powinieneś magazynować komplet danych. Do wyboru masz dyski w chmurze i nośniki fizyczne.

Obydwa te miejsca są dobre pod warunkiem, że dobrze wiesz:

  • gdzie trafiają Twoje dane?
  • jak się do nich dostać?
  • jakie dane zapisujesz?

Kopia zapasowa na własnym nośniku fizycznym uchodzi za bardziej bezpieczną tylko dlatego, że łatwiej w nich o porządek. Kończąca się przestrzeń na dysku fizycznym skłania do sprawdzenia jakie dane zajęły już kilka TB. Jeśli zaczyna Ci brakować miejsca w chmurze, przystępna cena wyższego pakietu bywa najbardziej przekonująca. W ten sposób kolejne wirtualne kopie zapasowe tworzą radosny bałagan, w którym połapie się już tylko sztuczna inteligencja. 

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego to właściciela kopii zapasowych w chmurze częściej decydują się na odzyskiwanie danych z telefonu. Zbyt dużo danych to problem, z którym można sobie poradzić przy odrobinie spokoju wewnętrznego. Prawdziwym zaskoczeniem jest przywrócony backup wykonywany przy pomocy dobrodziejstwa konta Google.

Kopia zapasowa danych z telefonu, a konto Google 

Najpopularniejszym sposobem na tworzenie kopii zapasowych danych z urządzeń mobilnych jest zadysponowanie jej wykonywania z poziomu konta Google. Wystarczy pierwsza konfiguracja telefonu lub tabletu z systemem Android, Google lub iOS i podanie adresu poczty Gmail jako głównego. Twoje urządzenie natychmiast wie,  jaką siecią kontaktów i aplikacji dysponujesz i sugeruje wykonywanie dla Ciebie kopii zapasowej. Wygodnie, szybko i bez chwili zastanowienia.

Kopia zapasowa danych przy wykorzystaniu konta Google może zawierać:

  • listę kontaktów
  • kalendarz
  • SMSy
  • listę zainstalowanych aplikacji
  • hasła do sieci WiFi.

Zaskoczenie, jakie może Cię spotkać po przywróceniu takiej kopii to brak multimediów. To one są częstym powodem, dla którego  potrzebujesz odzyskiwania danych z telefonu. Fotografie możesz zarchiwizować na Dysku Google, ale wymaga to ręcznego ich skopiowania lub uruchomienia na telefonie aplikacji Zdjęcia Google. Zazwyczaj jest ona dodana fabrycznie, ale jeśli nigdy jej nie otworzysz, dane nie będą kopiowane. Jeśli wykonasz tę czynność, backup będzie się różnić od oryginalnych danych. Zdjęcia zostaną skompresowane i o ich pierwotnej jakości, możesz zapomnieć.

Pozostałe typy plików w ramach automatycznej synchronizacji nie są możliwe do przeniesienia. Umieszczenie na Dysku Google pliku audio lub tekstowego wymaga przesłania go ręcznie, lub wsparcia ze strony dodatkowej aplikacji. Dokładnie tak samo, jeśli kopię zapasową danych z telefonu chcesz umieścić w chmurze Dropbox, One Drive czy nośniku fizycznym.

Jak łatwo wykonać kopię danych z telefonu?

Zdjęcia, filmy, pliki audio, tekstowe i zapis konwersacji możesz skopiować ręcznie. Jeśli jakieś dane są dla Ciebie cenne, powinieneś ich duplikat umieszczać w chmurze. Co kilka tygodni dobrym pomysłem jest weryfikacja czy nadal są wartościowe. Metoda ta przypomina pracę średniowiecznego skryby i nie po wydałeś kupę forsy na telefon, żeby wracać do standardu świata, który nie znał nawet ziemniaków. W Sklepie Play możesz trafić na dziesiątki programów, które sprytnie pomogą Ci tworzyć dokładnie taką kopię danych, jakiej potrzebujesz.

Do wyboru masz aplikacje, które uzupełnią kopię tworzoną przez konto Google o MMSy i zdjęcia oraz takie, które z powodzeniem usługę kalifornijskiego giganta zastąpią. Wybierając coś dla siebie, zwracaj uwagę, czy aplikacja działa na Twoim modelu telefonu oraz jakie dane i w jakiej formie kopiuje.

Dobrym wyborem są na przykład:

SMS Backup&Restore

Aplikacja autorstwa SyncTech. Przy jej pomocy utworzysz kopie zapasowe wiadomości SMS i MMS. Są one tworzone pod postacią pliku XML i mogą być cyklicznie umieszczane na Dysku Google, Dropboxie i OneDrive. Kopia na nośnik fizyczny wymaga osobnego przesłania za pośrednictwem sieci Internet, WiFi lub łączności Bluetooth. Aplikacja jest dostępna w wersji odpłatnej i darmowej.

SyncMyDroid

Archiwizuje pliki tekstowe, audio, filmy i zdjęcia. Kopia tworzona jest lokalnie i może zostać przesłana przy wykorzystaniu łącza WiFi. Przydaje się do tworzenia backupu na nośnikach fizycznych, z usługami chmurowymi nie współpracuje. Oprócz aplikacji na Androida dostępna jest także w wersji na Windowsa i Linuxa.

Helium

Jedna z bardziej wielozadaniowych aplikacji autorstwa ClockWorkMod. Współpracuje ze wszystkimi generacjami systemu Android od 5.0 w górę, a w tworzonej kopii możesz uwzględniać listy kontaktów, treść korespondencji, multimedia, pliki tekstowe i dane z aplikacji. Ma funkcje zapisu cyklicznego i przesyłania kopii do dowolnej chmury oraz na nośniki fizyczne.

Kopia zapasowa i aplikacje do jej tworzenia

Wskazane aplikacje to tylko przykłady o różnym zakresie funkcji i dostępne dla większości urządzeń z oprogramowaniem Android. Nie oznacza to, że alternatywny program nie będzie dla Ciebie lepszy.

Wystarczy, że uznasz go za wygodny i tak jak powyższe:

  • jest sygnowana logiem producenta o sprawdzonej reputacji,
  • nie udostępnia danych podmiotom trzecim;
  • nie wymaga uprawnień do rootowania telefonu.

Aplikacje, które automatyzują wykonywanie kopii zapasowych, muszą mieć dostęp do Twoich danych. Dlatego sposób ich traktowania ich przez dewelopera jest wyjątkowo ważny i nie powinieneś omijać wzrokiem polityki prywatności, na którą się decydujesz przy instalacji. Możliwości obrotu Twoimi danymi powinny być dla Ciebie jasne, a ich udostępnianie ograniczone do minimum.

Dużą wadą aplikacji wspomagającej backup jest także rootowanie telefonu. Wykonanie kopii zapasowej może maksymalnie wymagać debugowania USB. Pozwala ono uzyskać dostęp do zarządzania danymi przez zewnętrzne urządzenie. Rootowanie to coś więcej. Dzięki niemu omijasz wszystkie ograniczenia systemowe założone przez producenta telefonu. Pod warunkiem, że nie zależy Ci na gwarancji. Do pobrania kopii zapasowej nie jest ten proces potrzebny.

Czy kopia zapasowa danych z telefonu w chmurze producenta to dobry pomysł?

Mając telefon lub tablet Apple’a oprócz dysku Google, swoje kopie zapasowe możesz automatycznie zapisywać w ramach chmury iCloud. Wystarczy Ci do tego zarejestrowanie urządzenia na koncie producenta. Podobne rozwiązania oferuje Samsunga, Xiaomi oraz Huawei. Różne są jednak zasady dostępności kopii zapasowych, powierzchnia oraz rodzaj danych, które możesz magazynować.

Praktycznie pełną kopię danych ze sprzętu Apple możesz automatycznie przenosić, wykorzystując aplikację iTunes. Przy jej pomocy możesz tworzyć kopie na dowolnym nośniku fizycznym i dysku internetowym. Trudniej jest, jeśli korzystasz z telefonu lub tabletu Samsunga. Kopia na koncie użytkownika będzie łatwa do pobrania, jeśli chcesz ją umieścić na innym urządzeniu mobilnym tego producenta. Przywrócenie danych na tablet LG, telefon Xiaomi lub dysk zewnętrzny jest do zrobienia, ale wymaga iście koreańskiej przebiegłości. 

Odzyskiwanie danych

Aby kopia danych z telefonu była dla Ciebie łatwa w wykonaniu i przydatna w sytuacjach awaryjnych, powinna być świadomie tworzonym backupem. Jeśli takiego nie masz, zdanie się na Google, Apple i pozostałych producentów telefonów może być przykrym zaskoczeniem. Miejsce przechowywania jest względne. Awarie zdarzają się najlepszym i tak samo serwerownia może spłonąć, jak dysk spaść na ziemię. Różnica jest taka, że w FORTIS Recovery na brak danych w chmurze nie pomożemy, ale odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku lub telefonu wykonamy na Twoje życzenie.

Przekonaj się sam! W przypadku problemów, skorzystaj z naszej bezpłatnej diagnozy. Skontaktuj się z nami pod numerem 605 882 883.

Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę skąd tylko chcesz. – Zamów kuriera tutaj.

3 wzmianki o “Jak tworzyć kopię zapasową danych z telefonu?”

  1. Pingback: Odzysk danych z telefonu. Kompendium wiedzy - FORTIS Recovery

  2. Pingback: Odzyskiwanie danych w Opolu - FORTIS Recovery

  3. Pingback: Odzyskiwanie danych po przywróceniu ustawień fabrycznych

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *