Odzyskiwanie danych z dysków automatycznie przywodzi na pamięć dyski HDD. Uchodzą one bowiem za najbardziej awaryjne. Mimo to są jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania danych. Potrafią być nieocenione, jeśli zależy Ci na poufności i bezpieczeństwie. Czy warto utrzymywać dane na dyskach HDD i czy odzyskiwanie danych z dysków jest skomplikowane?
Dyski HDD są najtańszym sposobem na bezpieczne przechowywanie poufnych danych. Dyski SSD są warte inwestycji jeśli Twoim priorytetem jest prędkość. Utrzymywanie danych na zewnętrznej maszynie serwerowej lub w chmurze potrafi piętrzyć koszty. Wystarczy, że w grę wchodzą poufne treści, których nie chcesz udostępniać. Wszystko to powoduje, że technologia Hard Disc Drive doskonale się sprawdza, jeśli potrzebujesz przestrzeni na kilka lub kilkanaście TB danych.
Jak dyski HDD zapisują dane?
Współczesny Internauta nie zostawiłby suchej nitki na cenie i możliwościach pierwszych nośników pamięci z technologią HDD. Ważyły tonę i potrafiły magazynować do kilku MB danych. Wbrew pozorom ich pierwsi właściciele, tacy jak Chrysler czy United Airlines, byli nimi zachwyceni. Duże i ciężkie skutecznie zniechęcały do narażania ich na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo wykonywanie obliczeń w czasie rzeczywistym czyniły z nich dochodowych księgowych już w latach 50. XX wieku.
Wszystko zmieniło się 30 lat później za sprawą mody na odchudzanie. W latach 80. XX wieku ludzi do zmniejszenia gabarytów przekonywała Jane Fonda w legginsach z lycry. Dyski HDD rozmiarów XXL skutecznie zaczęły się pozbywać za sprawą komputerów osobistych. Trzeba było być mniejszym i szybszym, żeby się przydawać w biurach i domach.
Oprócz miniaturyzacji dyski HDD wielkiej rewolucji nigdy nie przeżyły. Dysk HDD A.D. 2021 i IBM 350 z lat 50. XX zapisują dane w ten sam sposób. Ich wnętrze przypomina gramofon. Dane zapisywane i odczytywane są z talerzy pokrytych powłoką magnetyczną. Obracają się one z dużą prędkością, co pozwala odczytywać i zapisywać dane głowicom krążącym tuż nad nimi. Od dziesięcioleci zmniejszane są tylko rozmiary poszczególnych podzespołów dysków HDD i zwiększana jest prędkość obrotu oraz ilość talerzy.
Czy miniaturyzacja dysków HDD wpłynęła na ich pracę?
Miniaturyzacja potrafi jednak powodować wiele problemów. Dyski HDD, które montowane są w komputerach osobistych i laptopach, poruszają się w tempie 5400 do 7200 obrotów na minutę. Głowic jest tyle, ile talerzy, ale są umieszczane na jednym ruchomym ramieniu. Jest to wystarczające, aby głowica miała dostęp do całej powierzchni poruszającego się płaskiego dysku. Jednak im mniej miejsca i im szybciej talerze oraz głowice się poruszają, tym szybciej rośnie temperatura. Dyski HDD bardzo łatwo mogą stać się perpetuum mobile, bo fundują sobie niestabilność magnetyczną. Obniża się pewność zapisu, a istniejące dane mogą ulegać zniszczeniu.
Technologia HDD ma swoje ograniczenia prędkości, a konkurencyjne dyski SSD mogą wydawać się stabilniejszą alternatywą. Jednak od kilkunastu lat producenci napędów HDD potrafią zaskakiwać. Zamiast jednej warstwy magnetycznej, pokrywają talerze dysków dwiema warstwami i oddzielają je niemagnetycznym rutenem lub stosują kompozyt. W ten sposób współczesne dyski HDD stają się bardziej pojemne, stabilniej zapisują dane i mogą być szybsze. Jedyne, co może tę technologię wykluczyć z rynku fizycznych nośników pamięci, to urządzenia mobilne, a nie pewność zapisu i odczytu danych. Jako stabilne magazyny pamięci, dyski HDD potrafią się sprawdzać przez wiele lat.
Które dyski HDD są najlepsze?
Żywotność dysków HDD jest zależna od egzemplarza. Stanowi wypadkową jakości wykonania urządzenia, częstotliwości jego eksploatacji oraz otoczenia, w którym dysk przebywa. Limit ilości zapisów lub odczytów danych nie istnieje w technologii HDD. W idealnej sytuacji dysk możesz zapisać i czyścić w nieskończoność. Przestanie on działać tylko na skutek zużycia lub uszkodzenia mechanicznego podzespołów.
Niestety, wszystkiego nie przewidzisz, a ocena jakości wykonania konkretnego modelu dysku HDD bywa trudna. Internet jest pełen zwolenników Toshiby i Seagate. Wszystkich ich chętnie spalą na stosie wyznawcy WD. O rzetelny ranking dysków HDD także trudno. Bardzo często publikują je sklepy internetowe, które sugerują się tylko wynikami sprzedaży. Wystarczy dobra promocja, żeby jeden dysk odstawał od reszty. Dlatego warto określić jakiej powierzchni dyskowej i prędkości potrzebujesz, a następnie sprawdzić co o adekwatnych dyskach mówi ranking Blackblaze.
eśli interesujący Cię dysk HDD ma dobre wyniki przy zużyciu w serwerowni Blackblaze, gdzie całą dobę pracują dziesiątki egzemplarzy tego samego modelu, to Ciebie też nie zawiodą jego podzespoły i możliwości. Zawsze musisz mieć na uwadze, że dwa dyski HDD tej samej marki i wyprodukowane w tej samej fabryce, odmówią posłuszeństwa w różnym czasie. Wystarczy, że były w innym w kontenerze podczas transportu. Jeden pada po trzech latach, a drugi po dwudziestu trzech. Jedyna różnica to czynniki zewnętrzne
Jak dbać o dyski HDD?
Największym problemem dysków HDD jest ich wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy, że talerz lub głowica zmienią swoje położenie o jedną setną milimetra, a zapisane dane przestają być dostępne. Nie jest do tego potrzebny upadek z dużej wysokości. Wystarczają drgania podczas transportu, a nawet wibracje głośników oraz światło i kurz. Nad pełną listą sposobów uszkodzenia dysku HDD ludzkość wciąż pracuje. Dlatego ostrożność przy przenoszeniu oraz izolowanie od otoczenia są zawsze dobrym pomysłem.
Miejsce, w którym przechowujesz dysk HDD powinno być stabilne, suche i pozbawione światła. Bardzo dobrze się sprawdzają jako dyski twarde w komputerze stacjonarnym lub jako archiwum danych, którego nie musisz mieć zawsze przy sobie. Im lepsze warunki zapewnisz nośnikowi HDD, tym dłużej będzie Ci służył, ale jego swobodne używanie powinno być priorytetem. Położenie dysku pod lampką na biurku nie jest najlepszym pomysłem, ale nie oznacza, że zawiedzie Cię on w krótkim czasie. Wystarczy, że jest w obudowie i go nie przegrzewasz.
Jak samodzielnie rozpoznać awarię dysku twardego?
Zbliżającą się awarię dysku HDD możesz wyłapać samodzielnie i to przed ostateczną katastrofą. Wystarczy, że sprawdzisz, jak odczytuje on dane co kilka miesięcy. Jeśli ma problem z uruchomieniem lub podejrzanie wolno wczytuje niektóre pliki, może to oznaczać, że ich żywotność się kończy. Warto wtedy przenieść dane na inny dysk. Nawet jeśli wszystko odtwarzane się płynnie, dobrym pomysłem jest także posłuchanie, jak dysk HDD pracuje. Może on bowiem sygnalizować swoje problemy kliknięciem śmieci.
Click of death było dobrze znane użytkownikom dyskietek. Stanowiły one bardzo popularny nośnik pamięci magnetycznej w ostatniej dekadzie XX wieku. Kupowało się je w dużych paczkach, bowiem zużywały się z byle przyczyny. Wystarczyła niska temperatura zimą lub położenie w pobliżu sprzętu RTV. Przy każdej próbie odczytania dyskietki należało z uwagą wysłuchiwać kliknięcia. Jego pojawienie się oznaczało, że czytnik startował kilka razy i dyskietka jest już uszkodzona. Potrzebna jest nowa i to natychmiast.
Bardzo podobnie jest w przypadku dysków HDD. One także są pamięcią magnetyczną. Kiedy odczytują lub zapisują dane, wydają dźwięki, ale monotonne i stabilne. Jeśli dyski HDD piszczą, chroboczą lub startują w takt muzyki z Gwiezdnych Wojen, to jest to kliknięcie śmierci. Nośnik ma jakieś uszkodzenie i kończy swój żywot. Aby jego losu nie podzieliły Twoje dane – powinieneś rozważyć przeniesienie ich na inny nośnik.
Jak odzyskać dane z dysku HDD?
Całe szczęście, odzyskiwanie danych z dysków HDD ma bardzo długą tradycję i praktykę. Dlatego nawet jako niezbyt uważny użytkownik możesz być spokojny o swoje dane i komfortowo korzystać z tej technologii. Przede wszystkim łatwo samodzielnie zdiagnozujesz zbliżającą się awarię, a zniszczenie dysku HDD w sposób uniemożliwiający odczyt danych jest możliwe, ale trudne.
Jeśli Twój dysk HDD uległ awarii, nie próbuj go naprawiać poza laboratorium informatycznym. Rozkręcanie nośnika, suszenie na własną rękę po zalaniu i uporczywe próby uruchomienia, zmniejszą Twoje szanse na kompletne odzyskanie danych z uszkodzonego dysku HDD. Podobnie pomoc serwisów informatycznych, które nie mają odpowiednich narzędzi, aby bezpiecznie obchodzić się z Twoim dyskiem. Wiedza na temat tego, jak działa technologia HDD to za mało, żeby odzyskać dane.
Banalny problem w postaci braku danych na jednej partycji dysku HDD może tylko pozornie wskazywać na uszkodzenie logiczne. Z jakiegoś powodu do niego doszło, a stan fizyczny dysku jest kluczowy, aby dane zostały odzyskane. Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka, a rozkręcanie dysku HDD poza sterylną komorą antypyłową i bez wykonania kopii strefy serwisowej to pogrzeb Twoich danych. Niestety, często wykonywany rękami „specjalistów”.
Fakt, że w laboratorium odzyskiwania danych udaje się odzyskać danych z dysków HDD po pożarach lub powodziach nie oznacza, że jest to banalne. Zmiennych jest mnóstwo. Twój dysk HDD zalany sokiem owocowym przez dziecko po tygodniu zniszczy nośnik skuteczniej, niż pył, pożar i woda. Owoce to kwasy i dużo bardzo ciekawych reakcji chemicznych. W FORTIS Recovery bardzo chętnie się nimi zajmiemy. Tak samo jak dyskiem HDD, któremu padło zasilanie lub został zawirusowany.
Jak odzyskać dane z dysku twardego w FORTIS Recovery?
W FORTIS Recovery JEST MOŻLIWE! Odzyskiwanie danych z dysków HDD i SSD. Zapewniamy poufność już na etapie nieodpłatnej diagnostyki. Odzyskujemy dane usunięte omyłkowo oraz z dysków uszkodzonych, skorodowanych, a nawet kompletnie zniszczonych. Oferujemy Ci najnowsze rozwiązania dla skutecznego odzyskiwania danych z dysków twardych i zewnętrznych.
Przekonaj się sam! Skorzystaj z bezpłatnej diagnozy, na podstawie której dopasujemy algorytm odpowiedni do Twojego dysku HDD i wycenimy usługę.
[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów.
Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę skąd tylko chcesz. – Zamów kuriera tutaj.
Pingback: Odzyskiwanie danych po formatowaniu – jak to zrobić? | FORTIS Recovery
Pingback: Odzyskiwanie danych z dysków SSD. Kompendium wiedzy