Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu

Na telefonie bardzo często znajduje się duża ilość ważnych plików. Są to między innymi zdjęcia oraz filmy, które zazwyczaj mają dla użytkowników ogromną wartość sentymentalną. Co w przypadku, gdy w wyniku uszkodzenia telefonu stracimy do nich dostęp? Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu – jakie metody są dostępne? Problem ten zostanie omówiony na konkretnym przykładzie odzyskiwania danych ze złamanego smartfona. Zapraszamy do lektury.

Jak uniknąć problemów związanych z odzyskiwaniem danych z uszkodzonego telefonu?

Smartfony towarzyszą nam obecnie praktycznie na każdym kroku. Większość ludzi nie wyobraża już sobie bez nich życia. Ze względu na fakt, że zabieramy je ze sobą dosłownie wszędzie, urządzenia te są szczególnie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia będące wynikiem nieszczęśliwych wypadków. Wystarczy, że telefon upadnie na twarde podłoże ze znacznej wysokości. Taki wypadek prowadzi często między innymi do uszkodzenia wyświetlacza. Po upadku z wysokości możemy mieć także problem z włączeniem naszego telefonu.

Telefon jest urządzeniem, na którym przechowujemy zwykle dużą ilość danych. Są to głównie różnego rodzaju zdjęcia oraz filmy zrobione przykładowo podczas pobytu na wakacjach. Wiążą się one z niezapomnianymi chwilami. Nic więc dziwnego, że ich utracenie wiąże się z negatywnymi emocjami. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnych kopii tych plików. O przypadkową utratę danych nie jest wcale tak trudno. Wystarczy, że telefon upadnie nam ze znacznej wysokości lub wylejemy na niego gorącą kawę. Jak więc zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

Ze względu na duże ryzyko utraty danych znajdujących się w telefonie warto podjąć pewne kroki, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Chodzi tutaj przede wszystkim o synchronizację danych w Chmurze. Dzięki niej w przypadku uszkodzenia smartfona wystarczy jedynie zalogować się na innym urządzeniu na konto Google (lub iCloud). Po tym uzyskamy od razu dostęp do różnego rodzaju danych, na przykład: zdjęć, filmów, kontaktów, a nawet historii połączeń. Ponadto w chmurze znajdziemy również innego rodzaju pliki, które wcześniej skopiujemy do wirtualnego dysku.

Jeśli jednak zapomnisz wykonać kopię zapasową, a zdarzy Ci się utrata danych, skontaktuj się z nami. Odzyskiwanie danych z telefonu sprawnego również nie ma dla nas tajemnic!

Jak wygląda odzyskiwanie danych ze złamanego smartfona?

Złamanie smartfona to już bardzo poważne uszkodzenie. W jego przypadku już na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że odzyskanie danych znajdujących się na urządzeniu będzie niemożliwe. Tak samo było i w tym przypadku.

Urządzenie dotarło do nas w tragicznym stanie. Telefon był bardzo wygięty. Również jego płyta główna uległa znacznemu odkształceniu. Wiele ścieżek elektronicznych także zostało zniszczonych. Wiele osób na sam widok mogłoby zrezygnować z prób odzyskania danych. Ale nie my. Dla specjalistów z firmy FORTIS Recovery tak beznadziejne przypadki to tylko kolejne wyzwanie. 

Udało nam się odzyskać około 64GB danych w ciągu 4 dni roboczych.

Uszkodzone urządzenie nie wykazywało reakcji po podłączeniu go do źródła zasilania oraz dedykowanych narzędzi. Zastosowane zostały rozwiązania programowo – sprzętowe, a mianowicie wylutowana została kość pamięci. Bezpośrednio z niej odczytano 100% danych. Ze względu na to, że urządzenie to należało do grupy starszych modeli Samsunga, wykorzystana została metoda CHIP-OFF. Na czym ona polega? Przeczytacie o tym poniżej.

CHIP-OFF, czyli zaawansowana metoda odzyskiwania danych

Metoda CHIP-OFF stosowana jest w sytuacjach, gdy urządzenie całkowicie się zepsuło lub doszło do jego uszkodzenia mechanicznego (najczęściej w wyniku upadku lub zmiażdżenia). Jest ona przeznaczona do urządzeń mobilnych (np. telefonów) oraz nośników, których działanie opiera się na technologii pamięci flash (pendrive’y, dyski SSD, karty pamięci). Metoda ta polega na wylutowaniu kości pamięci oraz wykonaniu kopii binarnej. Warto zaznaczyć, że metoda ta obejmuje nieodwracalne działania. Co to oznacza? Otóż po przeprowadzeniu wylutowania kości pamięci dany telefon (lub inne urządzenie) nigdy już nie zadziała. Dlatego właśnie CHIP-OFF przeprowadzane jest w skrajnych sytuacjach, w których liczy się jedynie odzyskanie danych za wszelką cenę.

Metoda ISP, czyli kolejny sposób na odzyskanie danych z uszkodzonego telefonu

Tak, jak już wyżej zostało wspomniane, wykorzystanie metody CHIP-OFF jest zazwyczaj ostatnią deską ratunku. Dlatego też specjaliści decydują się na nią jedynie w przypadku starszych oraz znacznie uszkodzonych modeli telefonów. Przed zastosowaniem metody CHIP-OFF przeprowadzana jest zazwyczaj technika ISP. Co to takiego? Metoda ISP polega na podłączeniu się do płyty głównej. Ma to na celu nawiązanie komunikacji z pamięcią uszkodzonego telefonu. Metoda ta nie jest tak inwazyjna jak wspomniany wyżej CHIP-OFF, dlatego też zawsze jest wykonywana przed podjęciem bardziej brutalnych środków.

Postępowanie w przypadku uszkodzonego wyświetlacza

Bardzo często spotykanym problemem jest konieczność odzyskania plików z telefonu z uszkodzonym wyświetlaczem. Niestety, ale w większości tych urządzeń w wyniku uszkodzenia wyświetlacza automatycznie przestaje działać dotyk. W takiej sytuacji pierwszą myślą jest podłączenie telefonu do komputera. Jednak w dużej części urządzeń przeglądanie zawartości dysku wymaga potwierdzenia na ekranie dotykowym. Jak wygląda więc profesjonalne odzyskiwanie danych z telefonów posiadających uszkodzony wyświetlacz?

Jednym z bardzo często praktykowanych rozwiązań jest wykorzystanie kabla OTG. Jego zastosowanie ma jednak sens tylko w przypadkach, gdy wyświetlacz w telefonie pokazuje obraz, ale nie działa jego panel dotykowy. Wykorzystanie wspomnianego kabla polega na podpięciu z jego pomocą myszki do smartfona. Ta metoda sprawia, że myszka całkowicie zastępuje dotyk w telefonie, dzięki czemu nawigacja w pamięci jest w pełni możliwa. Ta metoda pozwala więc na bezproblemowe skopiowanie danych z uszkodzonego telefonu.

Odzyskanie danych z uszkodzonego telefonu to nie problem!

Na podstawie tego artykułu widzimy więc, że odzyskanie danych z uszkodzonego telefonu jest możliwe nawet w najbardziej beznadziejnych przypadkach. Dlatego też w sytuacji, gdy nasze urządzenie mobilne ulegnie uszkodzeniu, należy przede wszystkim zachować spokój. Nie ważne, czy nasz telefon ulegnie złamaniu, zalaniu, czy też uszkodzona zostanie jego płyta główna.

Dotyczy to również sytuacji, w których całkowitemu uszkodzeniu uległ wyświetlacz, przez co nie można już w żaden sposób przeglądać danych znajdujących się w telefonie. Takiego urządzenia nie należy spisywać od razu na straty. Zwłaszcza jeśli znajdowały się na nim bardzo ważne dla nas dane. Okazuje się bowiem, że z wykorzystaniem odpowiednich metod możliwe jest bezproblemowe odzyskanie danych z uszkodzonego telefonu. Ważne jest jednak odpowiednie dobranie metody do konkretnego przypadku. W FORTIS Recovery posiadamy w tym zakresie ogromne doświadczenie. Dlatego właśnie w wyżej wspomnianych przypadkach warto się do nas zgłosić. Wtedy będziesz mieć pewność, że nasi specjaliści zrobią wszystko, co w ich mocy, aby odzyskać istotne dla nas dane.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu w FORTIS Recovery

Twój telefon uległ znacznemu uszkodzeniu? Nie wpadaj w panikę! Skontaktuj się z nami, a na pewno będziemy w stanie pomóc. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów. Na chwilę obecną znajdziesz nas w: Warszawie, Kłodzku, Rzeszowie, Nowym Targu, Opolu, Krakowie, Chrzanowie, Poznaniu i Katowicach.

Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę, skąd tylko chcesz. – Zamów kuriera tutaj.

3 wzmianki o “Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu”

  1. Pingback: Odzysk danych z telefonu. Kompendium wiedzy - FORTIS Recovery

  2. Witam chciałabym dowiedzieć się jaki jest koszt odzyskania zdjęć i filmów telefon Huawei. Telefon po upadku nie włącza się po podłączeniu do komputera nie łączy się z nim ekran czarny.

    1. Dzień dobry, niestety nie wyceniamy takich usług online. Zapraszamy serdecznie na ekspertyzę – diagnoza jest bezpłatna i nie wpływa na zawartość pamięci telefonu, wtedy też będziemy mogli także dokładnie wycenić usługę. Mogę także zamówić bezpłatnego kuriera po odbiór nośnika. Proszę o kontakt pod numerem 605 882 883 lub mail na adres biuro@fortisrecovery.pl. Pozdrawiam, zespół FORTIS Recovery

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *