Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Odzyskiwanie danych z dysków SSD. Kompendium wiedzy

Dyski SDD powoli wypierają standardowe i nieco już przestarzałe dyski twarde (HDD). Są szybkie, niezawodne i znacznie mniejsze. Co nie oznacza, że nie mają wad. Nawet dyski SDD mogą ulec awarii, a przez to możemy stracić zapisane na nich ważne dane. W wielu przypadkach można jednak rozwiązać problem. Podpowiadamy co należy zrobić w przypadku utraty danych z dysku SSD. Dowiedz się czy odzyskiwanie danych z dysków SSD jest możliwe.

Co to jest dysk SSD i jak wygląda jego budowa?

Dysk półprzewodnikowy (SSD) to zasadniczo dysk twardy do komputera, w którym zamiast tradycyjnych talerzy wirujących zastosowano układy pamięci flash.

Idea konstrukcyjna dysku SSD nie jest bardzo skomplikowana.

Budowa dysku SSD:

  1. Układ pamięci NAND – to tutaj zapisywane są wszystkie dane. Układy te składają się z milionów komórek pamięci.
  2. Kontroler – odpowiada za komunikację z pamięciami NAND Flash, zarządza pracą nośnika.
  3. Szybka pamięć podręczna DRAM – przechowuje operacje zapisu/odczytu.
  4. Złącze komunikacyjne wraz ze złączem zasilania – interfejs komunikacyjny służący do podłączenia do komputera.

Dyski SSD są często spotykane jako zamienniki konwencjonalnych dysków twardych w laptopach, komputerach PC i urządzeniach wielofunkcyjnych. Kosztują one również znacznie więcej niż standardowe dyski twarde. W małych firmach dyski SSD służą do przechowywania programów użytkowych, grafiki i innych danych, do których nie trzeba często sięgać. W większych firmach dyski SSD służą do przechowywania danych, do których nie ma częstego dostępu lub które nie ulegają częstym zmianom, np. kopii zapasowych informacji z baz danych lub systemów przechowujących niezmienne dane, takie jak kod komputerowy.

Dyski SSD mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi. Wczytują dane, programy lub gry znacznie szybciej niż dyski twarde – zazwyczaj 10 do 1 lub 100 razy szybciej niż dysk twardy, w zależności od specyfikacji systemu. Zużywają również mniej energii i są niezawodne w porównaniu do dysków HDD, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dyski SSD mają stosunkowo niewiele ruchomych części, dzięki czemu są trwalsze i mniej podatne na awarie niż mechaniczne dyski twarde. Do działania wymagają też mniej energii.

Różnica między dyskiem SSD a dyskiem HDD

Dyski SSD i HDD przechowują dane w różny sposób. W przypadku dysku SSD wygląda to, jak jeden wielki talerz. W przypadku HDD jest to kilka talerzy, z których każdy zawiera pojedyncze talerze magnetyczne. Dysk HDD nie może zapisywać danych tak szybko, jak SSD, ale jeśli już to robi, to znacznie szybciej. Dyski HDD przechowują dane magnetycznie, co oznacza, że potrzebują energii elektrycznej, aby uzyskać do nich dostęp i je przechowywać.

Dyski SSD przechowują dane elektronicznie. Nie są uzależnione od energii elektrycznej. Dzięki temu są one znacznie trwalsze, ale również nie ulegają uszkodzeniu w wyniku wstrząsów fizycznych lub skrajnych temperatur. A ponieważ dyski SSD nie są zależne od energii elektrycznej, znacznie lepiej nadają się do laptopów i urządzeń przenośnych. Dyskusja na temat dysków SSD i HDD nie jest prosta. Różnica w wydajności nie jest aż tak zauważalna, jeśli używasz laptopa w domu, chyba że uruchamiasz wiele aplikacji jednocześnie. Jeśli jednak uruchamiasz wiele programów lub często edytujesz wideo, dysk SSD jest w rzeczywistości szybszy.

Dyskusja na temat dysków SSD i HDD zależy również od ilości przechowywanych danych. Jeśli przechowujesz dużo danych, lepszym wyborem może być dysk HDD. Jednak dyski SSD są znacznie tańsze. Dlatego są tak popularne w serwerach w chmurze. Są też powszechnie stosowane w rozwiązaniach pamięci masowej w chmurze, ponieważ dysk SSD może obsługiwać tysiące użytkowników jednocześnie.

Debata na temat dysków SSD i HDD nie jest rozstrzygnięta. Jednak dla większości osób dysk SSD jest lepszym wyborem.

Wady i zalety dysku SSD

Dysk SSD to rodzaj komputerowego magazynu danych, który przechowuje informacje w postaci impulsów elektronów. Jest szybszy niż HDD i zużywa mniej energii. SSD wykorzystuje pamięć flash i jest stosowany głównie tam, gdzie wydajność jest ważniejsza niż przestrzeń. Wydajność dysku SSD można zwiększyć poprzez zwiększenie prędkości odczytu i zapisu dysku SSD.

Poznaj cechy charakterystyczne dysków SSD:

  • Kompatybilność: SSD jest kompatybilny zarówno z systemami operacyjnymi, jak i systemami plików;
  • Koszt: Dyski SSD są droższe od dysków HDD;
  • Żywotność: SSD ma dwukrotnie dłuższą żywotność niż HDD;
  • Pamięć masowa: SSD ma około 8 razy więcej pamięci masowej niż HDD.

Najczęstsze przyczyny utraty danych z dysków SSD

Niestety, utrata danych jest częstym i frustrującym elementem korzystania z dysków SSD. Dyski SSD są niezwykle niezawodne i szybkie, ale czasami może dojść do niespodziewanej awarii. Na szczęście, większość problemów związanych z utratą danych można odzyskać za pomocą odpowiednich narzędzi i wiedzy specjalistycznej.

Wielu typowym problemom związanym z utratą danych z dysków SSD można zapobiec. Oto kilka najczęstszych przyczyn utraty danych z tychże dysków:

Uszkodzenia fizyczne

Jest to najczęstsza przyczyna utraty danych. Przypadkowe upadki, pożary, powodzie i inne formy uszkodzeń fizycznych mogą powodować awarie.

Awaria sprzętu

Dyski SSD opierają się na elektronice, a chipy i komponenty elektryczne mogą z czasem ulec awarii.

Uszkodzenia oprogramowania

W tym wypadku na przykład funkcja DataSafe firmy Dell może pomóc przed awariami oprogramowania, ale problemy mogą nadal występować.

Błąd użytkownika

Dyski SSD to podstępne, małe urządzenia, a błąd użytkownika jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty danych. Jeśli korzystasz z dysku SSD po raz pierwszy, upewnij się, że wiesz co robisz.

Infekcja wirusem lub złośliwym oprogramowaniem

Jeśli komputer został zainfekowany przez wirusa lub złośliwe oprogramowanie, dysk SSD może być zagrożony. Wtedy pomóc Ci może tylko specjalista.

Awaria zasilania

Niespodziewana awaria zasilania może spowodować utratę danych. Jeśli komputer jest podłączony do urządzenia przeciwprzepięciowego, to awaria nie powinna stanowić większego problemu. Jeśli nie, warto mieć w pogotowiu zasilacz UPS.

Aktualizacje oprogramowania sprzętowego lub systemowego

Zawsze aktualizuj oprogramowanie sprzętowe i systemowe, co pomaga zapobiegać problemom.

Warunki środowiskowe

Skrajne temperatury, wilgotność i inne warunki mogą uszkodzić dyski SSD.

Zdarzenie ESD

Zdarzenia ESD to kolejna częsta przyczyna utraty danych.

Odzyskiwanie danych z dysków SSD

Dane przechowywane na SSD są zapisywane na półprzewodnikowych układach pamięci. Półprzewodnikowe układy pamięci są nieulotne i w przeciwieństwie do tradycyjnych obrotowych nośników magnetycznych nie mają ruchomych części. Dzięki temu są niezawodne i mniej podatne na awarie z upływem czasu.
Ponieważ jednak w nie ma w nich ruchomych części, są one podatne na usterki, takie jak nagła awaria zasilania. Może to spowodować uszkodzenie danych zapisanych na dyskach SSD.

Jeśli zapisane dane zostaną uszkodzone, jedynym sposobem na ich odzyskanie jest przeprowadzenie operacji ratowania informacji. Oznacza to odczytanie danych z układów pamięci. W gruncie rzeczy jest to bardzo skomplikowany proces, wymagający od specjalisty dużej wiedzy i doświadczenia. O ile dysk SSD nie jest całkowicie uszkodzony, odratowanie danych można przeprowadzić za pomocą profesjonalnego oprogramowania do ich odzyskiwania. Taką operację warto zlecieć profesjonalistom, takim jak my. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w FORTIS Recovery.

Symptomy uszkodzenia dysku SSD 

Objawy awarii dysku SSD są podobne do objawów awarii każdego innego dysku twardego. Awarie dysków SSD nie muszą jednak powodować natychmiastowej utraty danych. W rzeczywistości w wielu przypadkach dysk SSD działa nadal w krótkim czasie, nawet jeśli ulegnie awarii.

Jednym z symptomów uszkodzenia dysku SSD jest tzw. Blue Screen.

Oto niektóre z najczęstszych wskaźników awarii dysku SSD:

  • Brak zasilania;
  • Komputer lub laptop, który nie chce się uruchomić;
  • Przypadkowe wyłączanie się;
  • Krótki czas pracy na baterii;
  • Samo-restartowanie się urządzenia;
  • Słaba wydajność;
  • Losowe błędy niebieskiego ekran, tzw. Blue Screen.

Odzyskiwanie danych z dysków SSD po uszkodzeniu kontrolera pamięci

Awaria kontrolera pamięci w dysku SSD często oznacza, że dysk przestaje działać. Nasz napęd SSD może nadal się obracać, ale nie ma dostępu do żadnych zapisanych na nim danych. Należy natychmiast zaprzestać korzystania z dysku, ponieważ dalsze zapisy spowodują uszkodzenie danych.

Niestety, jest to bardzo poważna awaria i nie da się w takim przypadku odzyskać danych samodzielnie. Istnieją dwie opcje odzyskiwania materiałów z uszkodzonego dysku SSD. Pierwszą z nich jest wlutowanie sprawnego kontrolera z innego dysku SSD, jednakże istnieje prawdopodobieństwo, iż oby dyski będą miały różne oprogramowanie, co uniemożliwi odczytanie danych. Drugą opcją, którą wykorzystujemy najczęściej, jest przeszczep samej pamięci flash, jest to tzw. metoda CHIP-OFF.

Odzyskiwanie danych z dysków SSD po uszkodzeniu pamięci flash

Pamięć flash to rodzaj pamięci stosowany w wielu nowoczesnych urządzeniach. Nowoczesne dyski SSD i karty pamięci wykorzystują pamięć masową opartą na technologii flash, która przechowuje dane w bardzo małych jednostkach ładunku elektronicznego. Dyski SSD wykorzystują pamięć flash do przechowywania poszczególnych plików i katalogów, umożliwiając komputerom szybki dostęp do nich.

Gdy komórki pamięci są uszkodzone, dane w tych komórkach stają się niedostępne, a cały system staje się bezużyteczny. Odzyskiwanie danych z uszkodzonej pamięci masowej opartej na technologii flash może być bardzo trudne, ale wykonuje się je najczęściej metodą CHIP-OFF.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD po uszkodzeniu elektroniki

Do uszkodzeń elektroniki dysku SSD dochodzi zwykle w wyniku spięć. Mogą być one spowodowane niewłaściwym podpięciem nośnika, zalaniem, awarią zasilacza czy nawet wyładowaniem atmosferycznym. Odzyskiwanie danych z dysku SSD po uszkodzeniu elektroniki wykonujemy poprzez wymianę całych modułów elektronicznych, pod warunkiem, iż występuje zgodność wersji firmware uszkodzonego nośnika. W tym przypadku wykonanie metody CHIP-OFF jest nieskuteczne..

Nigdy nie wymieniaj elektroniki na własną rękę, jeśli nie masz pewności, że istnieje zgodność wersji firmware!

Odzyskiwanie danych z dysków SSD w FORTIS Recovery

Jeśli dysk SSD jest uszkodzony do tego stopnia, że producent nie jest w stanie go rozpoznać, może wymagać uwagi profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Na przykład, jeśli dysk jest poważnie uszkodzony, samodzielne odczytanie z niego danych może być niemożliwe. W naszej firmie ceny odzyskiwania danych z dysku SSD rozpoczynają się od 900 zł.

Najlepiej będzie jeśli przekonasz się sam! Skorzystaj z bezpłatnej diagnozy, na podstawie której dopasujemy odpowiednią metodę działania i wycenimy usługę.

[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów. Na chwilę obecną znajdziesz nas w: Warszawie, Kłodzku, Rzeszowie, Nowym Targu, Opolu, Krakowie, Chrzanowie, Katowicach, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Piasecznie.

Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę, skąd tylko chcesz. – Zamów kuriera tutaj.

1 wzmianka o “Odzyskiwanie danych z dysków SSD. Kompendium wiedzy”

  1. Pingback: Dysk M.2: rewolucja w przechowywaniu danych - FORTIS Recovery

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *