Usunięte dane z dysku twardego i usunięta partycja – co z Twoimi plikami?

Brak prądu, pośpiech, wirus – na Twoje pliki czyha wiele zagrożeń. Czasem jeden błąd może doprowadzić do tego, że utracisz godziny swojej ciężkiej pracy lub wspomnienia z cudownych wakacji. Usunięte dane z dysku twardego czy usunięcie partycji może być niezwykle stresującym doświadczeniem, jednak na szczęście istnieje kilka sposobów, by przywrócić zawarte na niej dane. Niekiedy wystarczy do tego kilka darmowych programów, innym razem konieczne jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu.

Usunięte dane z dysku twardego – jak postępować?

Odzyskiwanie usuniętych plików i skasowanych zdjęć jest możliwe!

Odzyskiwanie usuniętych danych z dysku twardego jest wykonalne – niekiedy dotyczy to części plików, jednak przeważnie można przywrócić całość. Najważniejsze jest jednak to, aby nie korzystać z tego konkretnego dysku, dopóki nie przygotujesz odpowiedniego oprogramowania i nie odzyskasz danych. Jest to istotne, ponieważ pliki, które „zniknęły”, tak naprawdę istnieją jeszcze w pamięci dysku. W chwili usunięcia partycji są one oznaczone jako sektory wolnego miejsca, jednak zostaną całkowicie zlikwidowane dopiero wtedy, gdy nadpiszesz je kolejnymi danymi. Nawet utworzenie nowego pliku lub zmiana jego nazwy może zastąpić utracone dane.

Jeśli pliki zostały usunięte z dysku, na którym zainstalowany jest system operacyjny, konieczne jest fizyczne przełożenie go do innego komputera. Należy wyjąć taki nośnik i zamontować na innym urządzeniu jako dodatkowy dysk twardy. Kolejnym etapem będzie wybór i instalacja oprogramowania odzyskującego dane.

Najpopularniejsze programy do odzyskiwania usuniętych danych z dysku twardego

Gdy przygotujesz już dysk do naprawy, możesz skorzystać z jednego z popularnych programów do odzyskiwania danych:

  • Recuva – darmowy program obsługujący systemy Microsoft 10, 8, 7, Vista, XP oraz 2003 i 2002. Jest całkiem prosty w obsłudze,  a dzięki niemu można odzyskać dane nie tylko z dysków twardych, ale i z pendrive, pamięci flash lub innych urządzeń służących do przechowywania plików;
  • EaseUS Data Recovery Wizard – program dostępny zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Ta druga opcja umożliwia jedynie identyfikację możliwych do odzyskania plików, a sam proces przywracania jest możliwy dopiero po zakupie licencji;
  • StrongRecovery – polski program, który umożliwia wykrywanie usuniętych danych i odzyskiwanie ich. W wersji próbnej pozwala na przywrócenie jedynie 3 plików o łącznym rozmiarze nieprzekraczającym 1GB – za większą ilość trzeba już zapłacić. 

Usunięcie partycji dysku twardego

Podobnie jak w przypadku utracenia danych z dysku twardego, usunięta partycja wcale nie znika w cyfrowych czeluściach. Jest jedynie nierozpoznawana przez system, dzięki czemu odzyskanie jej jest możliwe. Ważne jest, by podobnie jak w przypadku danych z dysku, nie nadpisywać jej. Jeśli spróbujesz stworzyć nową w nieprzydzielonym miejscu, to spowodujesz trwałe zastąpienie starej partycji, a przywrócenie utraconych danych będzie niemożliwe. Usunięcie partycji sprawi, że jej ścieżki dysku twardego nie będą pokazywać się w Windows Disk Management.

Przyczyną usunięcia partycji dysku twardego może być np.:

  • ponowna instalacja systemu operacyjnego;
  • wirus i złośliwe oprogramowanie;
  • uszkodzenie tabeli partycji;
  • przypadkowe usunięcie z dysku;
  • uszkodzenie napędu.

W przypadku utraty danych poprzez usunięcie partycji dysku twardego także będzie potrzebna pomoc ze strony specjalistycznego oprogramowania.

Usunięte dane z dysku twardego – skorzystaj z naszej pomocy w FORTIS Recovery

Niezależnie od tego, czy została usunięta partycja dysku twardego, czy pojedyncze dane, ich odzyskanie jest wykonalne. Przy zachowaniu zimnej krwi i rozsądku, możliwe jest nawet przywrócenie całości utraconych plików. Choć programy są zazwyczaj intuicyjne, a ich obsługa nie powinna przysparzać wielu problemów, to musisz pamiętać o tym, że jeden błąd może kosztować Cię nadpisanie plików, a co za tym idzie, całkowite usunięcie danych z przestrzeni cyfrowej. Darmowe programy nie zawsze budzą zaufanie, a płatne nie gwarantują sukcesu. Dlatego też znacznie lepszym pomysłem jest oddanie sprzętu specjalistom. Dzięki nam będziesz mieć pewność, że odzyskasz możliwie jak najwięcej danych, a Twój sprzęt, pliki i dokumenty pozostaną bezpieczne.

Najlepiej będzie jeśli przekonasz się sam! Skorzystaj z bezpłatnej diagnozy, na podstawie której dopasujemy odpowiednią metodę działania i wycenimy usługę.

[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów. Znajdziesz nas w takich miastach jak: Piaseczno, Wrocław, Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Ostrów Mazowiecka, Kłodzko, RzeszówNowy Targ, Opole, Kutno, Płońsk, Katowice, Kraków, Chrzanów, Poznań, Grudziądz, Olkusz, Toruń, Suwałki, Kołobrzeg.

Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę, skąd tylko chcesz. – Zamów kuriera tutaj.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *