Nieprzewidziana utrata danych dotknęła już z pewnością zarówno większość osób prywatnych, jak i firm. Jakie działania powinniśmy podjąć w przypadku utraty istotnych dla nas danych? W tym artykule znajdziecie kilka wskazówek odnośnie odzyskiwania danych. Przedstawimy w nim również 3 najlepsze ogólnodostępne programy do odzyskiwania danych samodzielnie.
Odzyskiwanie danych – dlaczego jest nam potrzebne?
Przyczyn utraty danych jest wiele. Jedne zdarzają się częściej, inne nieco rzadziej. Wszystko zależy od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Najczęściej spotykaną awarią w przypadku dysków twardych są uszkodzenia mechaniczne. Mogą to być między innymi: upadki, wstrząsy podczas ich pracy oraz praca w podwyższonej temperaturze. Inną, również częstą przyczyną może być przypadkowe formatowanie.
Na utratę danych w wyniku formatowania najbardziej narażone są dyski przenośne lub zewnętrzne, które przeznaczone są do przenoszenia danych pomiędzy różnymi sprzętami. Niekiedy dochodzi także do przypadkowego usunięcia danych. O dziwo, to również zdarza się bardzo często.
Co najlepiej zrobić w sytuacji utraty danych?
Utrata danych przydarzyła się już chyba każdemu przynajmniej raz w życiu. Nie jest to nic przyjemnego, zwłaszcza wtedy, gdy utracone zostały ważne dla nas pliki (zdjęcia z wakacji, dane firmowe lub inne). W takiej sytuacji przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Zdecydowaną większość utraconych danych można bowiem bez problemu odzyskać. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele specjalistycznych programów służących do odzyskiwania danych. Większość z nich, oprócz płatnych wersji, posiada również i bezpłatne – zazwyczaj okrojone wersje. W jakiej sytuacji zdecydować się na skorzystanie z tego typu programów? Kiedy zgłosić się do specjalisty? Przeczytacie o tym poniżej.
Skutki samodzielnego odzyskiwania danych
Samodzielne próby odzyskiwania danych powinny dotyczyć tylko niektórych przypadków utraty danych. Przede wszystkim mowa o sytuacjach, w których dane zostały usunięte przypadkowo lub w wyniku formatowania. Jeśli uszkodzeniu ulegnie dysk, koniecznie należy udać się do specjalisty. Próby samodzielnego odzyskiwania danych w tej sytuacji mogą bowiem zakończyć się nawet nieodwracalną utratą danych. Jeżeli nie czujemy się pewnie w tym temacie, to skorzystanie z pomocy specjalistów będzie dobrym rozwiązaniem również i w przypadku zwykłego usunięcia danych np. w wyniku formatowania dysku.
Odzyskiwanie danych w domu – ważne zasady
Jeśli już zdecydujemy się na samodzielne odzyskiwanie danych, powinniśmy zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami. Podstawowe zasady omówimy na przykładzie odzyskiwania danych z dysku.
Przede wszystkim musimy mieć pewność, że nośnik danych, z którego chcemy odzyskać utracone pliki, jest w pełni sprawny. W przeciwnym razie nie powinniśmy działać na własną rękę. Bardzo dobrym posunięciem będzie również wykonanie kopii posektorowej dysku. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego programu do odzyskiwania danych. Może to być dość trudne, zwłaszcza, że wybór jest obecnie szeroki. Przy dokonywaniu wyboru należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe stawiane przez dany program. Nie wszystkie programy przeznaczone są bowiem do każdego systemu operacyjnego. Warto pamiętać, że programu do odzyskiwanych danych nie należy instalować na dyskach, z których chcemy cokolwiek odzyskać. Kolejną istotną radą jest to, aby nie kopiować odzyskanych plików na nośnik, z którego je odzyskujemy.
Stosowanie się do wyżej wspomnianych zasad jest niezwykle ważne. Pominięcie chociażby jednej z nich może się dla nas źle skończyć. Możemy bowiem nieodwracalnie utracić nasze dane. A w takiej sytuacji już nawet profesjonalista nie będzie nam w stanie pomóc. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących samodzielnego odzyskiwania danych, lepiej nie eksperymentować samemu. Warto od razu skorzystać z pomocy firmy świadczącej wysokiej jakości usługi w tej branży. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele ofert usług odzyskiwania danych. Dlatego też każdy bez problemu powinien znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie.
Najlepsze programy do odzyskiwania danych
Na rynku dostępny jest obecnie bardzo szeroki wybór programów służących do odzyskiwania danych. Różnią się one między sobą przede wszystkim wymaganiami sprzętowymi oraz oferowanymi funkcjami. Przy wyborze tego typu programu warto zdać się na opinię specjalistów w tej dziedzinie (głównie ze względu na to, że przy braku odpowiedniej wiedzy samodzielne odzyskiwanie danych może się dla nas źle skończyć). Jakie programy będą więc najbezpieczniejszym wyborem?
Poznajcie nasze trzy propozycje. Są to:
- DMDE,
- UFS Explorer Professional,
- R-STUDIO 7.
Poniżej omówione zostaną główne funkcje wspomnianych programów, a także ich wymagania sprzętowe. Warto się z nimi zapoznać, aby dokonać jak najlepszego wyboru. Pamiętajcie jednak, że samodzielne odzyskiwanie danych może doprowadzić do nieodwracalnej ich utraty. Warto więc w tej kwestii zachować rozwagę.
Program DMDE
Program ten dostępny jest w trzech różnych wersjach: express, standard oraz professional. Wersja express przeznaczona jest do użytku dla klientów indywidualnych do wykorzystywania jej w celach niekomercyjnych. Standard skierowana jest z kolei do firm, które wykorzystują program jedynie do odzyskiwania własnych utraconych danych. Natomiast wersja professional pozwala zaś na jej wykorzystywanie w celach komercyjnych.
Omawiany program obsługuje wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows, Linux, MacOS oraz Dos. Program ten został również przez wielu specjalistów w tej dziedzinie uznany za jeden z najlepszych tego typu programów w stosunku możliwości do ceny.
W jaki sposób przebiega odzyskiwanie danych z wykorzystaniem programu DMDE? Przedstawimy go Wam w kilku krokach:
- Pierwszym etapem jest podpięcie urządzenia, z którego usunięte zostały dane, do komputera.
- Następnie należy pobrać Demo programu. Po jego pobraniu należy go rozpakować.
- Program DMDE nie wymaga instalacji. Wystarczy jedynie uruchomić go w trybie administratora. Po uruchomieniu wyskoczy nam okno wyboru urządzenia/dysku, w którym wybrać należy opcję „Urządzenia fizyczne” oraz interesujące nas urządzenie, z którego chcemy odzyskać utracone dane. Następnie należy wcisnąć „Ok”.
- Kolejnym etapem jest skanowanie w poszukiwaniu partycji. Następnie w zależności od tego, w jaki sposób utraciliśmy dane możemy objąć dwie drogi:
- Jeśli w otwartym oknie woluminu widoczne są usunięte przez nas pliki można już na tym etapie przystąpić do odzyskiwania danych.
- W bardziej skomplikowanych sytuacjach konieczne będzie skopiowanie sektorów oraz skanowanie woluminu NTFS lub FAT. Jednak najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie po prostu zwrócenie się o pomoc do specjalisty.
Program UFS Explorer Professional
Program UFS Explorer Professional to kolejna propozycja w dziedzinie programów do odzyskiwania utraconych danych. Na uwagę w pierwszej kolejności zasługuje fakt, że program ten pracuje w trybie tylko do odczytu, dzięki czemu gwarantuje nieinwazyjność procesu odzyskiwania danych. Opisywany program przeznaczony jest do odzyskiwania utraconych plików w systemach operacyjnych Windows. Aplikacja ta pozwala na przywrócenie danych, które utracone zostały między innymi w wyniku usunięcia ich przez nieuwagę, awarii sprzętu lub za sprawą złośliwego oprogramowania.
Ogromną zaletą tego programu jest również łatwość oraz intuicyjność w obsłudze. Warto jednak zaznaczyć, że jego wersja testowa pozwala odzyskać jedynie pliki o rozmiarze nie większym niż 256 KB. Wymagania sprzętowe, które należy spełnić, aby móc korzystać z programu UFS Explorer Professional to:
- Procesor: Intel Pentium / AMD Athlon (bądź lepszy),
- Pamięć RAM: co najmniej 1 GB,
- HDD: 20 MB wolnego miejsca na dysku twardym,
- System operacyjny: Windows.
Program R-STUDIO
Program R-STUDIO to już 3, a zarazem ostatnia, nasza propozycja programów do odzyskiwania utraconych danych. Aplikacja ta posiada najnowsze algorytmy odzyskiwania danych, które znakomicie radzą sobie również z uszkodzonymi danymi. Funkcją zasługującą na szczególną uwagę jest możliwość odzyskiwania danych z nośników o „nieznanym systemie plików” (dzięki czemu można za pomocą tego programu odzyskiwać dane z najróżniejszych pamięci przenośnych). Ponadto do programu dołączono również program R-Studio Emergency, który pozwala na odzyskiwanie danych bez konieczności załadowania systemu operacyjnego. Program R-Studio jest w stanie przywrócić dane z partycji typu: FAT16, FAT32, NTFS, NTFS5, UFS1 lub Ext2FS.
Kiedy programy do odzyskiwania danych nie działają, udaj się do profesjonalistów
Utraciłeś właśnie bardzo ważne dla Ciebie dane? Chciałbyś, aby zostały one w szybki sposób przywrócone? W tej sytuacji możesz skorzystać z programu DMDE, UFS Explorer Professional lub R-STUDIO 7. Te trzy propozycje świetnie nadają się do samodzielnego odzyskiwania danych, głównie ze względu na prostotę ich obsługi.
Pamiętaj jednak, że samodzielne odzyskiwanie danych jest dobrym pomysłem tylko w sytuacji, gdy pliki zostały usunięte przypadkowo lub poprzez formatowanie. Jeżeli nośnik danych uległ uszkodzeniu, koniecznie udaj się do specjalisty. Zawsze możesz skorzystać z naszych usług. W FORTIS Recovery pomożemy w każdym przypadku utraty danych!
[Tutaj] znajdziesz listę naszych partnerów w całej Polsce. Na chwilę obecną znajdziesz nas w: Warszawie, Kłodzku, Rzeszowie, Nowym Targu, Katowicach, Opolu, Krakowie, Chrzanowie.
Dla Twojej wygody oferujemy również bezpłatnego kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę skąd tylko chcesz – Zamów kuriera tutaj.