Czym są ataki hakerskie?

Ataki hakerskie, popularnie zwane hakowaniem, to działania mające na celu złamanie zabezpieczeń urządzeń cyfrowych takich jak komputery, smartfony, tablety. Atak hakerski nie zawsze ma na celu wyrządzenie szkody osobie prywatnej lub organizacji. Jednak w dzisiejszych czasach zdecydowania większość takich działań polega na łamaniu prawa. Osoby dokonujące takich czynów często motywują się chęcią szybkiego zysku lub chęcią wyrządzenia komuś krzywdy za pomocą szpiegowania go, lub nawet chęcią zabawy.

Sami hakerzy, wbrew opinii większości ludzi, to nie tylko genialne i zbuntowane zarazem dzieciaki. Są to głównie świetnie wyedukowani programiści, doskonale znający się na kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem. Swoją wiedzę wykorzystują oni jednak często w celach niezgodnych z prawem.

Hakowanie ma z reguły charakter techniczny polegający na tworzeniu złośliwego oprogramowania atakującego sprzęt ofiary. Może jednak przybrać postać ataku wykorzystującego psychologię, aby nakłonić użytkownika do podania swoich wrażliwych danych osobowych. Taktyka ta określana jest mianem „inżynierii społecznej”.

Na przestrzeni lat hakowanie ewoluowało do biznesu wartego miliardy dolarów. Profesjonalni hakerzy zaczęli łączyć się w grupy oferujące swoje nielegalne usługi każdemu dysponującemu odpowiednimi funduszami.

Rodzaje najpopularniejszych ataków hakerskich

Malware

Czym jest malware? Malware to wszelakie złośliwe oprogramowanie obejmujące oprogramowanie szpiegujące, wirusy i robaki. Ataki związane z wykorzystaniem malware polegają na tym, że użytkownik aby zostać zaatakowany, musi kliknąć podstawiony link lub załącznik do wiadomości e-mail. Po otwarciu złośliwego załącznika następuje instalacja złośliwego oprogramowania w systemie. Szkody jakie wywołuje malware to między innymi uzyskiwanie informacji z dysku twardego, a także zakłócanie lub uniemożliwianie działania systemu operacyjnego. Ataki z wykorzystywaniem złośliwego oprogramowania mogą przybierać różne formy. Najpopularniejszymi są: wirusy, trojany, robaki, ransomware i spyware.

Phishing

Ataki hakerskie typu phishing są niezwykle powszechne i polegają na wysyłaniu masowych ilości fałszywych wiadomości e-mail, sprawiających wrażenie pochodzących z wiarygodnego źródła. Wyglądają na legalne jednak w rzeczywistości łączą one odbiorcę ze złośliwym plikiem lub skryptem, którego zadanie polega na przejęciu przez atakującego dostępu do urządzenia ofiary. W ten sposób zbierane są i przekazywane prywatne informacje, instalowane złośliwe skrypty, a także przesyłane są dane wrażliwe i informacje finansowe.
Ataki phishingowe mogą również odbywać się za pośrednictwem mediów społecznościowych poprzez wysyłanie rzekomo prawdziwych i godnych zaufania wiadomości. Atakujący wykorzystują w ten sposób publicznie podawane informacje takie jak miejsce pracy, szkoła, zainteresowania aby uwiarygodnić siebie w oczach ofiary. Istnieje kilka różnych form ataków phishingowych takich jak na przykład spear phishing, czyli ataki ukierunkowane na określone osoby lub firmy, whaling, czyli ataki wymierzone w kadrę kierowniczą w organizacji i pharming, czyli wykorzystywanie pamięci podręcznej DNS do przechwytywania danych logowania użytkownika.

Ataki Denial-of-Service (DoS)/Distributed Denial-of-Service (DDoS)

Ataki te polegają na obciążaniu serwerów lub systemów ciągłym ruchem w celu ich przeciążenia ich zasobów i przepustowości. W rezultacie tych działań system nie może przetwarzać i realizować określonych żądań.  Ataki DoS nasycają zasoby systemu w celu utrudnienia odpowiedzi na żądania usług, a ataki DDoS uruchamiane są z kilku zainfekowanych urządzeń hosta w celu uzyskania odmowy usługo i przełączenia systemu w tryb offline. Torują w ten sposób drogę dla kolejnego ataku na sieć. Najczęstszymi typami ataków DoS i DDoS to ataki typu TCP SYN, ataki typu teardrop, smurf, ping-of-death i botnety.

Rootkity

Rootkity instalowane są w legalnym oprogramowaniu, dzięki czemu mogą uzyskać zdalną kontrolę i dostęp na poziomie administracyjnym do systemu. Po zainstalowaniu oryginalnego oprogramowania, rootkit zostaje aktywowany przez atakującego lub aktywuje się samoczynnie za pomocą ustalonego wcześniej mechanizmu. Rozpowszechniane są one często za pośrednictwem załączników do wiadomości e-mail lub plików do pobrania z niezabezpieczonych witryn internetowych. Służą one głównie do kradzieży haseł, kluczy i pobierania ważnych danych.

Ataki przez Internet of Things (IoT)

Ataki za pośrednictwem Internetu stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak ze względu na coraz szybszy rozwój urządzeń IoT i ogólnie niski poziom wbudowanych w nie zabezpieczeń. Łączność z internetem na prawie każdym możliwym urządzeniu zapewnia niewątpliwie wygodę, jednak każde z tych urządzeń może stanowić doskonałą furtkę do zainfekowania pozostałych powiązanych urządzeń. Taka brama stanowi idealne wejście do wprowadzenia szkodliwego oprogramowania do sieci. A co za tym idzie do przejęcia kontroli poprzez jedno słabiej chronione urządzenie do innych z nim powiązanych. Aby zapobiec tego typu atakom, należy dbać o instalowanie najnowszych aktualizacji systemu i sterowników, a także stosować silne i unikatowe hasła zabezpieczające.

Ataki hakerskie – jak się przed nimi bronić?

Socjotechnik jest tak wiele, że nie sposób opisać metod radzenia sobie z każdą z nich w tak krótkim artykule. Najważniejsza zasada: zachowaj zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie.

Aby bezpiecznie funkcjonować w sieci potrzebujesz silnego hasła, o tym, jak powinno ono wyglądać pisaliśmy już w artykule dotyczącym zagrożeń w sieci. Ważne jest jednak, abyś nie używał wszędzie tego samego hasła. Pamiętaj też o instalacji oprogramowania antywirusowego, włączonej zaporze sieciowej (firewall) oraz aktualizacji wszelkiego oprogramowania.

Czy w FORTIS Recovery możemy Ci pomóc po ataku hakerskim?

W naszej firmie bazujemy na wieloletniej wiedzy naszych specjalistów, którzy mają własne, innowacyjne metody rozszyfrowania danych po ataku hakerskim. Dzięki czemu jesteśmy w stanie odzyskać Twoje dane z zaszyfrowanych plików, ale także baz danych.

Zapoznaj się z naszą ofertą dotyczącą odszyfrowywania danych.

Jeśli jesteś zdecydowany i zależy Ci na czasie, możesz zamówić bezpłatnego kuriera po odbiór nośnika – [TUTAJ]!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *